Na ratowanie życia – charytatywny „Bieg po życie dla Ani”

Szóstego czerwca br. na Zoom Natury w Janowie Lubelskim – z inicjatywy nauczycielki języka angielskiego Jolanty Blachy oraz Łucji Wieleby – studentki prawa UMCS Lublin, odbył się bieg charytatywny nazwany „Biegiem po życie dla Ani”.

Impreza została zorganizowana przy wsparciu finansowym Gminy Modliborzyce oraz Powiatu Janowskiego. Głównym celem imprezy było zebranie środków na ratowanie życia i zdrowia Ani Orłowskiej, u której wykryto rzadką chorobę SMA1. Ania potrzebuje natychmiastowego podania leku, uważanego za najdroższy lek świata, bo jego koszt to 9,5 mln złotych. Rodzice Ani zwracają się o pomoc do wielu fundacji i stowarzyszeń, ogłaszają zbiórki publiczne i proszą o wsparcie wszystkich ludzi dobrego serca, ponieważ sami nie są w stanie udźwignąć kosztów sfinansowania terapii genowej dziecka.

Celem biegu było również upowszechnianie aktywności fizycznej: biegania, marszu Nordic Walking, a także spaceru jako najprostszych form ruchu oraz zachęcanie osób do aktywnego spędzania wolnego czasu i prowadzenia zdrowego trybu życia.

Założone przez organizatorów cele zostały spełnione, bowiem wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Janowa Lubelskiego i okolic, a także osób przebywających w Janowie w celach turystycznych. W samym biegu na dystansie 3,5 km wystartowało 254 osoby. Wśród biegnących przeważali ci, którzy pokonali trasę biegu rekreacyjnie, ale byli również tacy uczestnicy, którzy rywalizowali o czołowe lokaty. Wśród kobiet najlepszy czas zanotowała Joanna Korzeniowska z Lublina uzyskując czas 18:02 minuty zaś wśród mężczyzn najszybszym okazał się Piotr Dudziński z Rzeszowa, pokonując trasę w czasie 15:35 minut. Należy podkreślić, iż wśród startujących swoją obecność zaznaczyły kluby i stowarzyszenia sportowe: MKS Janowianka Janów Lubelski, Bike Club Janów Lubelski oraz Judo Team Modliborzyce. Wśród biegnących, byli również uczniowie i nauczyciele ze szkół janowskich oraz z Modliborzyc.

Organizatorzy wydarzenia to: Gminny Uczniowski Klub Sportowy w Modliborzycach, Koło Gospodyń Wiejskich „Wysokie Obcasy” z Modliborzyc, Zespół Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim oraz Zespół Szkół w Modliborzycach. Każdy z organizatorów miał do wykonania swoje zadania. Gminny Uczniowski Klub Sportowy w Modliborzycach odpowiadał za sprawne przeprowadzenie biegu, czuwał nad zapisami i rejestracją wyników. Koło Gospodyń Wiejskich „Wysokie Obcasy” wystawiło własne stoisko, w którym członkinie koła serwowały pyszne smakołyki, zapewniały ciepłe i zimne napoje oraz kwestowały do puszek, zaś szkoły wystawiając własne stoiska promowały wydarzenie. Na szkolnych stoiskach można było otrzymać liczne gadżety promocyjne oraz atrakcyjne vouchery, ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców i osoby prywatne. Pieniądze zebrane z voucherów trafiały do puszek, a następnie zostały komisyjnie zliczone i przekazane organizatorowi zbiórki. Dzięki tak przeprowadzonej akcji udało się w tym dniu zebrać kwotę blisko 30 tys. zł, co jest dużym sukcesem organizatorów i sporym wsparciem finansowym dla rodziców chorej Ani, czekającej na lek.

Warto podkreślić, że wydarzenie odbyło się pod patronatem: Powiatu Janowskiego, Gminy Modliborzyce i Gminy Janów Lubelski, a włodarze JST w osobach Artura Pizonia, Witolda Kowalika oraz Krzysztofa Kołtysia osobiście wzięli udział w wydarzeniu.

Bardzo dziękuję wszystkim instytucjom oraz osobom prywatnym za wsparcie organizacyjne oraz finansowe (w sposób szczególny dziękuję Zarządowi Parku Rekreacji Zoom Natury za duże wsparcie logistyczne podczas wydarzenia).

Mariusz Wieleba; foto: Karol Drewniak