„Trzeba być wytrwałym w dążeniu do celu” – wywiad ze stypendystką z klasy mundurowej w Zespole Szkół

– Twórcza, obowiązkowa i zdolna – tak mówi o niej nauczyciel języka polskiego Barbara Łukasik.

– To uczennica ambitna, zaangażowana i utalentowana strzelecko. Zawsze można na niej polegać. Ta podwójna stypendystka – co się dość rzadko zdarza, ma stypendium naukowe i sportowe – to słowa wychowawcy Tomasza Gałuchy.

Klaudia Zarańska – bo o niej mowa, uczęszcza do klasy II b Liceum Ogólnokształcącego o profilu mundurowym. Klaudia nie tylko dobrze się uczy, ale również ma na swoim koncie imponujące osiągnięcia sportowe. Rozmowa z naszą stypendystką przybliża jej pasje i zainteresowania.

Jak wyglądała twoja droga do uzyskania stypendium?

Moja droga do uzyskania stypendium zaczęła się od rozpoczęcia nauki w Zespole Szkół, nazywanym potocznie „Witosem”. Panuje tu przyjazna atmosfera, każdy jest dla siebie miły. Od początku mogłam liczyć na pomoc nauczycieli i pedagogów. Uzyskałam naukowe stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz stypendium Starosty Janowskiego – sportowe za udział w zawodach strzeleckich i ogólnosportowych.

Ile czasu poświęcasz średnio na naukę? Czy twoim zdaniem warto się uczyć?

Tak, warto się uczyć. Nauka stwarza wiele możliwości i pozwala nam budować swoją przyszłość. Szczególnie istotne jest, żeby uczyć się tego, co nas najbardziej interesuje. A najlepiej łączyć wiedzę z pasją w przyszłej pracy zawodowej. Na naukę poświęcam od 2 do 3 godzin, jednak, co jakiś czas robię sobie przerwy, a potem wracam i robię sobie powtórkę z danej części materiału.

Jakie są twoje zainteresowania? Masz hobby?

Mam wiele zainteresowań. Jestem pasjonatką sportu we wszelkich jego przejawach. Lubię bieganie, boks, strzelectwo, ćwiczenia typu fitness, pływanie. Sport pomaga wypracować w sobie dyscyplinę, co jest również potrzebne w nauce, zwłaszcza strzelectwo jest tym, co wychodzi mi najlepiej. Moim hobby jest też nauka języków obcych (poza angielskim i niemieckim w szkole, uczę się również języka hiszpańskiego, włoskiego i portugalskiego).

Znajomość języków to szczególnie przydatna umiejętność w dzisiejszym świecie. Jesteś poliglotką?

Prawie. Myślę o przyszłości i wiem, że nauka języków obcych zwiększa szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy.

Niebawem egzamin maturalny. Czy już wiesz, co będziesz robić w przyszłości?

Co do uczelni, nie mam konkretnych planów. W odniesieniu do przyszłości jeszcze nie wiem, w jakim kierunku będę się kształcić. Myślę, że warto zastanowić się, co najbardziej lubimy robić i połączyć to z pracą zawodową lub otworzyć własną działalność, zbieżną z tym, co nas interesuje. Wówczas praca będzie przyjemnością.

Gdybyś miała przedstawić siebie w trzech zdaniach, jak by one brzmiały?

Trudne pytanie, bo ciężko siebie oceniać. Zasadniczo, mogę powiedzieć, że wolę pracować mądrze i efektywnie, niż ciężko. Zawsze mam plan i konsekwentnie do niego dążę. Zawsze też staram się we wszystkim dostrzegać pozytywy i możliwości rozwoju w przyszłości.

Jaką radę dasz swoim rówieśnikom, którzy chcieliby zdobyć stypendium?

Przede wszystkim trzeba być wytrwałym w dążeniu do celu. Każdy może osiągnąć to, co tylko chce, co zaplanuje, ale musi starać się być aktywnym i wystarczająco mocno tego pragnąć.

Co zadecydowało o twoim wyborze szkoły i kierunku kształcenia – klasie mundurowej?

Od zawsze interesowała mnie tematyka szeroko pojętej wojskowości – sprzęt, czołgi, strzelanie, kwestie obronności. Wojsko to nie tylko domena męska. W dzisiejszych czasach, równie dobrze dziewczyny mogą realizować swoje pasje w tym kierunku. Ogólnie, sądzę, że klasa mundurowa nie jest nastawiona wyłącznie na pasjonatów wojskowości, ale również na osoby czynne, lubiące sport i wszelkie zajęcia kształtujące charakter.

Twoim zdaniem, szkoła stwarza dobre warunki do rozwoju zdolności i pasji ucznia?

Jak najbardziej. Ze względu na duże wsparcie dyrekcji i nauczycieli. Szkoła odpowiada na potrzeby uczniów. Organizuje wyjazdy na praktyki zagraniczne dla technikum, m. in. do Grecji, a dla klas liceum, dla klas mundurowych organizowane są wyjazdy na strzelnice i poligony wojskowe, różne wycieczki integracyjne i tematyczne. W klasie mundurowej mamy zajęcia teoretyczne z edukacji wojskowej, prowadzone na terenie szkoły, gdzie uczymy się pierwszej pomocy i zagadnień związanych z obronnością, natomiast praktyczne zajęcia – zgodnie z podpisanym porozumieniem, odbędą się z instruktorami Jednostki Wojskowej nr 3391 z Zamościa. W szkole jest strzelnica i siłownia, gdzie doskonalimy swoją sprawność fizyczną. Z niecierpliwością czekamy też na oddanie do użytku nowoczesnej hali sportowej przy Zespole Szkół, gdzie będziemy mogli rozwijać swoje zainteresowania sportowe.

Kto może uczyć się w klasie mundurowej?

Wszyscy, którzy – obok nauki, cenią sobie wyzwania i aktywność. Są dwa profile: mundurowy i policyjny. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie, nawet jeśli nie po drodze mu ze służbami mundurowymi.

Czy chciałabyś komuś podziękować za pomoc w nauce lub inne wsparcie?

Tak, chciałabym podziękować Dyrektor szkoły Teresie Biernat za wsparcie i wiarę w moje możliwości oraz wszystkim nauczycielom (w szczególności wychowawcy Tomaszowi Gałusze – za motywację i gotowość do pomocy oraz Cezaremu Dobrowolskiemu – za cenne rady i pomoc w rozwijaniu moich pasji strzeleckich). Chcę także podziękować moim wspaniałym rodzicom.

Gratuluję sukcesów i życzę kolejnych. Niech twoim mottem będą słowa Paulo Coelho: „Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu”.Dziękuję za rozmowę.

Na pierwszym zdjęciu – Klaudia Zarańska i Dyrektor Zespołu Szkół Teresa Biernat.

Rozmawiała: Julita Kułażyńska – nauczyciel języka polskiego; foto: archiwum szkoły