Na wysokiej połoninie… Uczniowie LO na wycieczce w Bieszczadach

W dniach 02-04 czerwca grupa 40 uczniów z I LO im Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim (z klas: 2A, 3Cp oraz 2D i 3Ap) uczestniczyła  w wycieczce szkolnej w Bieszczady. Wycieczka miała charakter krajoznawczo-dydaktyczny. Do głównych celów należało zapoznanie z bogactwem środowiska przyrodniczego Bieszczadów, z dorobkiem kulturowo-etnograficznym regionu karpackiego oraz obserwacje procesów i form rzeźbotwórczych w trakcie wędrówki grzbietem Połoniny Wetlińskiej.

Ważnym aspektem wycieczki było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy nt. sposobów ochrony środowiska naturalnego w parku narodowym, poszanowania jego zasobów oraz promocja aktywnego wypoczynku.

Pierwszego dnia, zwiedziliśmy rezerwat geologiczny „Prządki” w Czarnorzekach nieopodal Krosna. Tworzy go grupa kilku samotnych skał, zbudowanych z piaskowca, wystających wyraźnie ponad okolicę. Uczennica Julia Widz zaprezentowała krótką prelekcję na temat ich genezy i nazwy.

Po krótkim pobycie na Prządkach, przejechaliśmy do malowniczo położonej na skałach ruin zamku Kamieniec w Odrzykoniu dawnej posiadłości rodziny Fredrów. Właśnie tu toczył się spór graniczny, będący podstawą literackiej historii „Zemsty” Aleksandra Fredry. Po zapoznaniu przez przewodnika ze zbiorami i historią zamku, młodzież mogła wczuć się w klimat miejsca, przywdziewając klimatyczne, zamkowe stroje. Poza walorami historycznymi mogliśmy podziwiać również wspaniałą panoramę, jaka roztacza się z zamku w kierunku południowym na Beskid Niski, Doły Jasielsko-Sanockie ora bieszczadzkie połoniny.

Po zwiedzeniu zamku, udaliśmy się do Bóbrki koło Krosna, gdzie znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego. Mogliśmy podziwiać liczne ekspozycje, związane z pionierską historią górnictwa nafty z czasów Ignacego Łukasiewicza, oraz bogatą kolekcję lamp naftowych. Zobaczyliśmy zbiory eksponatów górniczych, m.in. zabytkowy szyb naftowy oraz czynną studnię z ropą naftową i urządzeniami wiertniczymi do drążenia szybów naftowych.

Drugi dzień – bardzo aktywny, obejmował przejście jedną z najbardziej widokowych tras turystycznych Bieszczadów, czerwonym szlakiem Połoniny Wetlińskiej od Przełęczy Wyżniej, gdzie znajduje się obelisk – memoriał, poświęcony wielkiemu poecie i piewcy Bieszczadów Jerzemu Harasymowiczowi, przez główny grzbiet do szczytu Smerek i zejście do miejscowości Kalnica. Pokonaliśmy szlakiem około 15 km. Dopisywała znakomita, słoneczna pogoda oraz doskonała widoczność panoramy, gwarantująca niezapomniane wrażenia. W trakcie wędrówki, można było zaobserwować procesy kształtujące rzeźbę gór, specyficzny układ pięter roślinnych oraz bogactwo gatunkowe flory i fauny Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Ostatniego dnia, w sobotę, pożegnaliśmy bazę noclegową w ośrodku wypoczynkowym Leśna Polana w Bystrem koło Baligrodu i udaliśmy się nad Jezioro Solińskie, gdzie mieliśmy czas na zwiedzanie zapory, wypoczynek i krótki posiłek. W czasie godzinnego rejsu po jeziorze, zapoznaliśmy się z historią powstania i budowy zapory oraz jej współczesnym wykorzystaniem.

Kolejnym punktem wycieczki w drodze powrotnej był Zespół Parkowo-Pałacowy w Krasiczynie pod Przemyślem – perła polskiej architektury. Odnowiony, z dużą ilością ciekawych ekspozycji, otoczony pięknym parkiem oraz tętniący imprezami kulturowymi stanowi idealne dopełnienie kolorytu regionu bieszczadzkiego i jest stałym elementem programu naszych szkolnych wycieczek w Bieszczady.

Wieczorem wróciliśmy do domu…, zmęczeni ale zadowoleni:).

Józef Bańka – nauczyciel LO