Nowe otoczenie i sprzęt w Ośrodku Rewalidacyjno – Wychowawczym

Duże zmiany w Ośrodku Rewalidacyjno – Wychowawczym w Janowie Lubelskim… W tym roku, nowy Mercedes Benz Sprinter do przewozu wychowanków, wygodne parkingi i nowoczesny plac rehabilitacyjno – rekreacyjny dla dzieci, a za trzy lata… więcej miejsca do wykorzystania i mniej sąsiadów. Sąsiad przez ścianę, czyli filia Środowiskowego Domu Samopomocy, podobnie jak sam ŚDS, mieszczący się przy ulicy Kilińskiego, znajdzie swoje lokum w nowoczesnych obiektach po dawnej spółdzielni „Roztocze” na ulicy Bialskiej. Adres zamieszkania z ulicy Zamoyskiego na Bialską zmienią też Warsztaty Terapii Zajęciowej, które zajmują sąsiedni budynek. Zmiana wyjdzie na dobre i jednym i drugim ze względu na komfort pracy i przestrzeń. Co prawda, inwestycja na Bialskiej dopiero wchodzi w fazę rozwoju (Starostwo Powiatowe ogłosiło przetarg), ale ważne, że obiekt trafił w dobre ręce i że znalazły się pieniądze… I to jakie! Około 16. mln zł! Gros środków finansowych stanowią fundusze unijne, reszta to dotacja celowa i wkład własny Powiatu Janowskiego.

Póki co, wychowankowie cieszą się z jazdy komfortowym busem, a jak zrobi się cieplej, skorzystają m.in. z zestawu fitness, huśtawek, rowerów czy bujaków na sprężynie. Na ten cel, Fundacja PGE przekazała 17 tys. zł, a Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. w Bogdance – 19 tys. zł.

Tyle w temacie wyposażenia placu rehabilitacyjno – rekreacyjnego, którego poliuretanowa nawierzchnia jest jednym z elementów zagospodarowania terenu wokół Ośrodka, oczywiście z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do tego dochodzi odwodnienie i oświetlenie terenu oraz roboty z branży drogowej typu drogi i parkingi, wykonane z kostki brukowej. Całość zadania pochłonęła 750 tys. zł, z czego ponad pół mln zł stanowią środki Powiatu Janowskiego, reszta to dofinansowanie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wykonawcą zadania jest Stal Tech Jacek Sieciechowicz.

Swoją cegiełkę w realizacji inwestycji mają też rodzice wychowanków Ośrodka, którzy wielokrotnie sygnalizowali problemy z dojazdem, parkowaniem i brakiem rehabilitacji na świeżym powietrzu. – I dobrze, bo przez takie monity znamy problem od podszewki, możemy zadanie właściwie zaplanować i wykonać, tak jak to się stało w tym przypadku – mówi Artur Pizoń – Starosta Janowski.

Plac wokół Ośrodka poświęcił ks. Jacek Lipski – kapelan szpitala w Janowie. Kapłan poświęcił także nowego Mercedesa. Samochód, dostosowany do przewozu 20. osób z możliwością zamontowania 4. wózków inwalidzkich oraz windy, wart jest… bagatela, prawie 300 tys. zł. Pojazd zakupiono ze środków Powiatu Janowskiego (około 100 tys. zł) i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ponad 190 tys. zł).

W oficjalnym odbiorze uczestniczyli: Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP, Artur Pizoń – Starosta Janowski, Michał Komacki – Wicestarosta, Władysław Sowa, Józef Wieleba i Zenon Zyśko – pozostali Członkowie Zarządu Powiatu, Naczelnik Wiesława Król i podinspektor Robert Kamiński z Wydziału Logistyki i Gospodarki Mieniem janowskiego Starostwa, Stanisław Schodziński – inspektor nadzoru, Jarosław Lenart – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, pracownicy placówki i Iwona Miśkiewicz – Rachwał – Szefowa OR-W.

Alina Boś; foto: Eryk Widomski