Nowy radar w Modliborzycach już działa

Ruszyła ogólnopolska wymiana radarów drogowych na nowe. Dzieje się tak dlatego, że wiele z  tych 470 urządzeń działających dotychczas w  systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym jest już leciwych i wysłużonych, a w związku z tym – awaryjnych. Tak więc, w ramach rozbudowy i modernizacji CANARD, w dotychczasowych lokalizacjach zostanie zamontowanych docelowo 100 nowych fotoradarów Multaradar CD oraz 147 Mesta Fusion RN.

Jeden z modeli Multaradar CD od niedawna działa w naszym powiecie, a konkretnie: w Modliborzycach. Kierowcy mają się czego obawiać, bo nowo wprowadzane do pracy urządzenia są bardzo zaawansowane. Potrafią skutecznie pracować w trudnych warunkach atmosferycznych; wykonują zdjęcia znacznie lepszej jakości; odróżniają rodzaje pojazdów; przyporządkowują ograniczenia prędkości obowiązujące dla danego rodzaju pojazdów. Ponadto Mesta Fusion RN potrafi jeszcze: śledzić jednocześnie nawet 32 pojazdy na ośmiu pasach ruchu; wyłapywać wymagane przepisami niezachowanie odstępu między pojazdami; rejestrować przejeżdżanie linii, których nie można przekraczać; rejestrować wyprzedzanie pojazdów z niewłaściwej strony; wyłapują też zawracanie na zakazie, skręcanie z pasa przeznaczonego do jazdy na wprost lub jazdę prosto z pasa przeznaczonego do skrętu.

Prace związane z wymianą fotoradarów potrwają do końca roku. Projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” jest współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Tekst: Kamila Strykowska-Momot

Foto: arch. CANARD