Nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy dla janowskich strażaków

Strażacy z janowskiej Komendy Powiatowej otrzymali nowy wóz strażacki. Samochód poświęcił ks. kapelan Józef Krawczyk, a kluczyki do wozu przekazał Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP.

Średni samochód ratowniczo – gaśniczy Iveco Eurocargo kosztował 780 tys. zł (150 tys. zł do zakupu dołożył Powiat Janowski, 130 tys. zł – Gmina Godziszów, a 500 tys. zł stanowią środki z budżetu państwa).

Co prawda, nie jest to jeden z czterech pojazdów w kraju, jak to było w którymś roku w przypadku Tatry 810, ale sprzęt jest niczego sobie, o bardzo dobrych parametrach technicznych i użytkowych, zwiększających możliwości operacyjne janowskiej komendy. Samochód z silnikiem diesla o mocy 320 KM przeznaczony jest do gaszenia pożarów w trudno dostępnych terenach. Strażacka „terenówka” waży ponad 8,5 tony. Aluminiowa zabudowa z nierdzewnym zbiornikiem środków gaśniczych o pojemności 4 tys. litrów gwarantuje lata bezawaryjnej eksploatacji. Pojazd wyposażony jest w autopompę o wydajności 3 tys. litrów na minutę, wciągarkę z napędem elektrycznym oraz maszt oświetleniowy. Dostawcą pojazdu jest firma Mototruck Sp. z o.o. z Kielc.

Nowy nabytek zastąpi użytkowany przez jednostkę średni samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu MAN, który trafi do OSP w Zdziłowicach Pierwszych.

Tekst; foto: Alina Boś