Bruno (Vincent Cassel) i Malik (Reda Kateb) są najlepszymi przyjaciółmi. Na pierwszy rzut oka bardzo się różnią – temperamentem, zainteresowaniami, a nawet wyznawaną religią. Łączy ich natomiast gorąca przyjaźń oraz fakt, że od dwudziestu lat aktywnie działają na rzecz autystycznych dzieci i młodzieży. W prowadzonych przez siebie ośrodkach, szkolą młodych ludzi z trudnych dzielnic Paryża, aby ci właściwie zajmowali się osobami z autyzmem – przypadkami, określanymi jako bardzo trudne i złożone, a także odrzucane przez inne placówki i szpitale. Metody Bruno i Malika nie wszystkim się podobają, organizacja działa bez nadzoru państwa oraz zmaga się z brakiem funduszy i lokali. Kiedy Inspektorat Opieki Społecznej grozi zamknięciem placówek, wtedy przyjaciele rozpoczynają nierówną walkę z systemem. Wszystko dla dobra zdrowia swoich niezwykłych podopiecznych.
Tak pokrótce można opisać fabułę filmu, opartego na faktach, który został skierowany do młodzieży szkół średnich w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2022, organizowanych przez Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy w Janowie Lubelskim.
Film poprzedziło wprowadzenie nauczyciela – oligofrenopedagoga, przybliżające uczestnikom wydarzenia istotę autyzmu oraz problemy osób, zmagającym się z tym zaburzeniem.
Dziękujemy uczniom oraz nauczycielom z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa, Zespołu Szkół Technicznych oraz zaproszonym gościom za zainteresowanie i obecność.
Mamy nadzieję, że ta blisko 2-godzinna wizyta w kinie okazała się lekcją wrażliwości, która pozwoli spojrzeć na osoby z autyzmem z innej perspektywy.
Obchody odbyły się dzięki współpracy z Janowskim Ośrodkiem Kultury przy sponsoringu Nadleśnictwu w Janowie Lubelskim.
Elżbieta Czajka – nauczyciel, oligofrenopedagog OR-W, foto: Anna Sosnówka