Obchody Święta Niepodległości w I LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w roku szkolnym 2021/2022

Czasy,  w których żyjemy powodują, że dawne sposoby świętowania odchodzą do przeszłości. Zapomnieć jednak o takiej dacie jaką jest 11 Listopada nie możemy!

W czasach epidemii wykorzystujemy różne sposoby uczczenia tej daty.

11 listopada 1918 roku, po przeszło stuletniej niewoli, Polska odzyskała niepodległość.

Ten dzień, pamiętny dla naszych dziejów, nastąpił po kataklizmie I wojny światowej.

Polacy walczyli o swoją niepodległość na wielu frontach tej wojny. Wierzyli, że na mapie znów pojawi się samodzielny obszar o nazwie : Polska. Walce tej towarzyszyła pieśń. Zarówno ta, której rodowód sięgał powstań narodowych zeszłego stulecia, jak i ta najnowsza, zrodzona w różnych oddziałach polskich na frontach I wojny światowej. Pieśń dawała siłę, świadomość więzi narodowej i  wiarę w przetrwanie. Stąd  właśnie pomysł , aby ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI uczcić  śpiewając  pieśni patriotyczne. Pieśni, z którymi szliśmy do wolności!

Drugi element szkolnych obchodów to przypomnienie  ważnych momentów dążenia Polaków do niepodległości na przestrzeni dziejów, stąd w naszym repertuarze  odgrywane scenki, wykonywane zdjęcia aby przypomnieć najważniejsze fakty.

Zaprosiliśmy  klasy do wzięcia kreatywnego udziału w uczczeniu tej ważnej daty.  Żadna klasa nie pozostała obojętna wobec zaproponowanych działań, które – nagrane i  upublicznione na szkolnym Facebooku mają w zamyśle organizatorów uświetnić ten szczególny dzień.

W przededniu Narodowego Święta przenieśliśmy się w czasy dwudziestolecia międzywojennego – Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie szkoły włożyli stroje stylizowane na tamte czasy. Były wspólne zdjęcia, rozmowy z wychowawcami na temat wydarzeń historycznych związanych z tym dniem, ale także dyskusje o szacunku do symboli narodowych oraz dorobku pokoleń. A wszystko to w myśl hasła: Niech łączy nas Polska, jak dawniej łączyła naszych przodków!

Szkolne obchody Święta Niepodległości uczciliśmy również biorąc ( już po raz kolejny) udział w akcji „Szkoła do hymnu”.

Organizatorzy odpowiedzialni za wydarzenie : Wiesława Siczek z klasą 3Bp, Joanna Czaja, Dorota Rachwalska- Kata