Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”.

 „Polscy autorzy dla klimatu” – co  polscy autorzy piszą dla dzieci i jak mobilizują je do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska.

Trwa Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”, do końca akcji zostało jeszcze kilka dni (28.05 – 04.06.2022) zapraszamy do włączania się!

Inauguracja XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyła się 27 maja 2022 r. na Targach Książki w Warszawie. Tydzień Czytania zainaugurowało wspólne, tym razem, polsko-ukraińskie czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima, która tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Czytania Dzieciom.

Impreza czytelnicza podkreśla wartości głośnego czytania i czytania w ogóle, bo jak zaznaczają Organizatorzy: „kto to raz doświadczył czytania na głos przez kogoś bliskiego, ten wie, że jest to zupełnie niepodobne do czytania samemu sobie.Czytanie na głos drugiej osobie służy pogłębianiu relacji – od razu i później, bo o przeczytanej historii można potem rozmawiać.”

W tegorocznej akcji można zaprezentować dzieciom wspaniałą literaturę ostatnich lat, która opisuje fascynujący świat przyrody, próbować nakierować młodych czytelników do refleksji ekologicznej oraz działań na rzecz ochrony klimatu i planety. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie…

Zgodnie z tematyką tegorocznego Tygodnia Czytania wiele placówek obok akcji czytelniczych podejmuje wspólnie z dziećmi działania wzmacniające świadomość i wiedzę z zakresu ekologii.

Lektury polecane do czytania podczas tegorocznej akcji, to  m.in.:Justyna Bednarek – „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” (książka dostępna online w formacie ISUU), Marcin Kozioł „Bajka o bąkach i jednym trzmielu”, Małgorzata Kur „Ostatnie drzewo na ziemi”, Ewa Nowak „Reginka szuka domu”, Eliza Piotrowska „Bajka o drzewie”, „Bajka o słońcu” itp.

Opowiadania z programu edukacyjnego Ocalimy Świat dostępne on-line:

Grzegorz Kasdepke – „Latający talerz”

https://calapolskaczytadzieciom.pl/wp-content/uploads/2022/05/Grzegorz-Kasdepke_Latajacy-talerz.pdf

Marcin Kozioł „Operacja Rysiek”  https://calapolskaczytadzieciom.pl/wp-content/uploads/2021/10/Marcin-Koziol_Operacja-Rysiek.pdf

Rafał Witek „Miś Niepolarny”  https://calapolskaczytadzieciom.pl/wp-content/uploads/2021/10/Rafal-Witek_Mis-Niepolarny.pdf

„Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!”

Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej