Ósma edycja. Kolejni uczniowie otrzymali stypendium im. Marii i Lecha Kaczyńskich

Koronawirus – podobnie jak w roku ubiegłym, nie przerwał organizacji ósmej edycji Funduszu Stypendialnego im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Kolejnych 25. uczniów ze szkół podstawowych i średnich z powiatu janowskiego otrzymało jednorazowe stypendium w wysokości tysiąca zł. Dołączyli do grona 165. stypendystów programu, który rozpoczął się w 2014 roku. Od tamtej pory, w formie zbiórki publicznej, rok w rok (łącznie z obecną edycją) zebrano 190 tys. zł, które trafiło do 190 uczniów. Jeśli kolejne edycje będą kontynuowane, to za dwa lata bilans 10-letniej pomocy zamknie się kwotą niemalże ćwierć miliona zł. Sporo.

Inicjatorem akcji stypendialnej im. Marii i Lecha Kaczyńskich jest Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP, którego wspierają ludzie ze środowisk prawicowych. Co roku, na tzw. „galach” w Janowskim Ośrodku Kultury pojawiają się różni goście. W 2015 roku, akty stypendialne wręczała wyróżnionym Marta Kaczyńska, a w 2019 roku – Premier Mateusz Morawicki. W tym roku, ze względu na pandemię, spotkanie miało charakter lokalny. Był Poseł Jerzy Bielecki, Senator Grzegorz Czelej i po raz pierwszy – Lubelski Kurator Oświaty – Teresa Misiuk oraz Szef Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji i Nauki – Radosław Brzózka. Byli stypendyści, rodzice, nauczyciele, dyrektorzy i kapłani, z którymi współdziałają organizatorzy działania na czele z księdzem Krzysztofem Woźniakiem – dziekanem dekanatu modliborskiego oraz samorządowcy szczebla gminnego i powiatowego. Galę prowadziła Krystyna Ćwiek – Przewodnicząca Rady Miejskiej wespół z Robertem Kamińskim – radnym miejskim. Była też część artystyczna. Oczywiście, do aktów stypendialnych, dołączono świąteczne upominki. Podczas spotkania, przypomniano sylwetki Pary Prezydenckiej – Marii i Lecha Kaczyńskich. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej i stanu wojennego. Za ufundowane stypendia – organizatorom akcji, w imieniu stypendystów, podziękowała Joanna Kędrak – uczennica z LO.

Na pierwszym zdjęciu (od lewej): ks. Krzysztof Woźniak, Kurator Oświaty Teresa Misiuk, Senator Grzegorz Czelej, Julia Zuń, Poseł Jerzy Bielecki, Oliwia Skóra, Alan Felek, Starosta Janowski Artur Pizoń.

Poniżej, wykaz 25 stypendystów ósmej edycji Funduszu Stypendialnego im. Marii i Lecha Kaczyńskich (w nawiasie, podano nazwę miejscowości, w której znajduje się szkoła ucznia).

Stypendyści ze szkół średnich: 5 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza – Natalia Ewa Łukasik z Wólki Ratajskiej, Joanna Kędrak i Jakub Sajdak (obydwoje z Janowa), Dominika Flis z Nowej Osady w gminie Godziszów i Wiktoria Tylus z Białej Pierwszej, z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku – Julia Zuń z Batorza.

Stypendyści ze szkół podstawowych: Alan Felek (Aleksandrówka), Izabela Sobótka (Zdziłowice), Kinga Anna Janik (Wierzchowiska), Martyna Wnuk (Kocudza), Julia Drozd z Piłatki (Godziszów), Mateusz Jaskowiak z Brzezin (Stojeszyn Pierwszy), Katarzyna Golec (Chrzanów), Dominika Breś z Kolonii Zamek (Modliborzyce), Mateusz Kuśmierz (Andrzejów), Karolina Ksykiewicz (Dzwola), Ada Monika Taracha (Potoczek), Zuzanna Fusiara (Momoty Górne), Oliwier Krzysztoń (Godziszów Pierwszy), Karol Szajwaj (Potok Stany), Maria Magdalena Marzęda (Potok Wielki), Oliwia Skóra (Błażek), Natalia Białek (Krzemień), Aneta Zapora (Branew), Tomasz Zdybel z Turobina (Otrocz).

Alina Boś; foto: Dorota Kozdra, ostatnie grupowe zdjęcie – Jan Czaja