„Otworki” i „stereoskopy” w Muzeum Fotografii

Osiemnastego listopada – piątek to ważna data w historii Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim. W tym dniu, zapoznaliśmy się wszyscy z prymitywną fotografią otworkową (pinhole) oraz rozwiniętą fotografią stereoskopową. Na zewnątrz mogliśmy obejrzeć dość ciekawie zaprezentowany – wydruki ceratowe IX Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej oraz wysłuchać bardzo ciekawych opowieści Mirosława Radomskiego z Ostrowca Świętokrzyskiego o pasji, problemach, radościach i sukcesach w fotografowaniu „otworkiem”. Pokaz sprzętu jakże prymitywnego – puszka, karton a nawet sucharek zainteresował, a czasami i rozbawił przybyłych. Mirku, „otworki” to na prawdę twoja specjalność. Dziękuję.

Po przerwie, umilonej muzycznym występem zespołu „Gotem” z Zamościa, przeszliśmy do fotografii stereoskopowej – 50 stereoskopów, zawieszonych na ścianach w Galerii pierwszy raz w Polsce!!!

Tomasz Bielawski – dobry rocznik 1960, lekarz weterynarii, pasjonat obrazowania stereoskopowego. Od ponad czterdziestu lat zbiera wszystko, co bardziej lub mniej związane jest z trójwymiarem (aparaty fotograficzne, stereoskopy, zdjęcia, reklamy, książki, gadżety, itp.). Jego kolekcja sprzętów 3D jest bez wątpienia największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Fotografik – specjalista w dziedzinie fotografii stereoskopowej, członek Polskiego Klubu Stereoskopowego (PKS) i Międzynarodowego Związku Stereoskopowego (ISU). Jego prace cieszą oczy widzów w Polsce i za granicą. Prywatnie, przykładny mąż, ojciec trójki dorosłych już dzieci, opiekun psów, kotów i wszelkiego potrzebującego pomocy „robactwa”. Jednym słowem, człowiek spełniony i szczęśliwy! Jego fotografie stereoskopowe możecie zobaczyć w galerii www.fotomplastikon.pl, a jego kolekcję w wirtualnym muzeum trójwymiaru www.3d-muzeum.pl.

Ponad 50 stereopar, prezentujących Chiny, to niesamowita atrakcja dla oglądających. Również i nauka optyki, właściwego patrzenia kolejno jednym, potem drugim okiem. Tomasz, dziękuję za „prezenty” do kolekcji muzealnej oraz za wsparcie medialne naszego Muzeum. Dziękuję Telewizji Lublin za zaproszenie i prezentację na antenie „Między Wisłą i Bugiem”. Dziękuję wszystkim za przybycie, Burmistrzowi Krzysztofowi Kołtysiowi za ciepłe słowa. Zapraszam do relacji fotograficznej, wykonanej przez Mirka i przeze mnie. Dziękuję wszystkim za drobną pomoc finansową.

Na pierwszym zdjęciu (od lewej): Mirosław Radomski, Tomasz Bielawski, Antoni Florczak

Antoni Florczak