„Początek” Krakowskiego Teatru Biblijnego

Dwunastego maja 2021 r. do Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim zawitały aktorki z Krakowskiego Teatru Biblijnego, współpracujące z Agencją Artystyczną „Galana”. Zaprezentowały przedstawienie muzyczne pt. „Początek”. Spektakl oparty jest na pierwszych rozdziałach biblijnej „Księgi Rodzaju”. Opowiada historię stworzenia, dokonującą się w symbolicznym cyklu siedmiu dni tygodnia. Narrację snuli dwaj aniołowie, pełniący symboliczna rolę „Pomocników” w stwórczym dziele. Owe pomaganie, różnie im wychodziło, ale w efekcie, szczęśliwie doprowadziło do skutecznego zrealizowania „Boskiego Planu”.

Aktorki w sposób wokalno – teatralny przedstawiały Stworzenie Świata przez Boga dzień po dniu. Na scenie pojawiła się spłaszczona, granatowa kula ziemska, na której pojawiały się poszczególne elementy, które stwarzał Bóg.

Mimo poważnego tematu, jaki zawierał tytuł spektaklu, była to w gruncie rzeczy pogodna, lekka i barwna inscenizacja, do której wpleciono elementy teatru lalkowego, „magiczne triki” i improwizację. W dużej mierze kreowana była przez uczestników, zaproszonych do współtworzenia opowiadanej przez aktorów historii. Spektakl zawierał elementy wspólnego tańca, nauki piosenki, co bardzo wciągnęło wszystkich uczestników w opowiadaną przez aktorów historię „Stworzenia Świata”. Uczestnicy dobrze się bawili. Był to czas nie tylko edukacyjny, ale i chwila zastanowienia się nad tym, co mamy, co nas otacza. Przezabawne sceny wywołały dużo uśmiechu i radości na twarzach uczestników.

Tekst; foto: archiwum ŚDS