Podróż uczniów I LO do pięknego kraju!

W dniach 18-24 kwietnia 2023 roku grupa 51 uczniów I LO w Janowie Lubelskim uczestniczyła w kulturoznawczej wycieczce do Włoch. Swoją przygodę zaczęliśmy od zwiedzania stolicy Austrii.
W Wiedniu, spacerowaliśmy po centrum oraz głównymi ulicami miasta. Kolejnym punktem zwiedzania była malownicza Wenecja. Już samo dotarcie do niej było niezapomnianym doświadczeniem. Rejs statkiem wzbudził w nas wiele ekscytujących wrażeń. Dzięki sprzyjającej pogodzie udało nam się zwiedzić, m. in. Plac św. Marka, Bazylikę św. Marka, Most Westchnień. Następnie, ruszyliśmy do Padwy, gdzie ważnym punktem dla nas była Bazylika św. Antoniego. Zwiedziliśmy również Bolonię, a w niej najstarszy uniwersytet w Europie z arcybogatą biblioteką oraz salą wykładową do anatomii. Kolejnym punktem zwiedzania pięknego kraju, wł. Bel Paese, był starożytny Rzym i Watykan. Udaliśmy się tam  pociągiem.
W Watykanie niesamowite wrażenie wywarła na wszystkich Bazylika Św. Piotra, natomiast podczas spaceru po Rzymie zobaczyliśmy m. in. Fontannę Di Trevi, Panteon, Colosseum, Forum Romanum, Ołtarz Ojczyzny. Nasz hotel znajdował się przy plaży, do morza mieliśmy 200 metrów. Po pobycie w Lazio, ruszyliśmy do Toskanii, ojczyzny ojców języka włoskiego. Francesco Petrarca, Giovanni Bocaccio i Dante Alighieri, ci średniowieczni pisarze porzucili łacinę i opracowali zasady, stanowiące bazę dla współczesnego języka włoskiego. Florencja była jednym z ostatnich punktów wycieczki. Zobaczyliśmy tam m. in. Stary Pałac, Katedrę Sante Maria del Fiore. Na zakończenie naszego „viaggio” w Italii udaliśmy się do Pizy, gdzie zwiedziliśmy Krzywą Wieżę.

Podsumowując, wycieczka była niesamowitym doświadczeniem, dzięki któremu mogliśmy poznać kulturę, historię, tradycje, zwyczaje i kuchnię Włoch. Italia skradła nasze serca i na pewno zostaną długo w naszej pamięci zabytki, miasta, ludzie, których mieliśmy okazję poznać. Ten śródziemnomorski kraj z pewnością jest przepiękny i fantastyczny do zwiedzania. Wycieczka dała nam możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz motywuje nas do dalszej nauki języka włoskiego w szkole.

Dziękujemy naszym nauczycielom – panu Grzegorzowi Mazurowi za zorganizowanie wycieczki oraz paniom Marzenie Hys-Mazur i Emilii Żuber, a także dwójce rodziców Annie Rząd i Zbigniewowi Wachowi za opiekę nam nami.

Patrycja Kata i Sylwia Ślusarz 2A, Ula Rząd 2B