Powiat Janowski. Kolejne pieniądze na modernizację dróg powiatowych

Jeszcze w tym roku poprawi się stan dróg powiatowych w trzech gminach powiatu janowskiego. Co prawda, umowy nie są jeszcze podpisane, ale informacja o dofinansowaniu widnieje na stronach internetowych Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a to – póki co, rzecz święta. To oznacza, że skoro wiosny Zarząd Dróg Powiatowych ogłosi przetargi na przebudowę dróg w gminach Janów Lubelski, Modliborzyce i Potok Wielki.

Ogółem, z rządowego programu – przy samorządowym wsparciu, zostanie zmodernizowanych prawie 6,5 km dróg powiatowych.

Najwięcej, bo ponad 3 km, w gminie Potok Wielki na trasie Potoczek – Bania w miejscowości Maliniec. Wartość zadania – przy rządowym wsparciu w wysokości 1,7 mln zł, oszacowano na 3,5 mln zł. Inwestycja stanowi „ciąg dalszy” przebudowanego w ubiegłym roku 3-kilometrowego odcinka drogi powiatowej na linii Potoczek – Maliniec.

Ponad 2 mln zł pochłonie przebudowa 1,2 – kilometrowego fragmentu drogi powiatowej na odcinku Modliborzyce – Gwizdów. Dofinansowanie z programu to kwota rzędu 960 tys. zł. Tym sposobem, powstanie 7,5-kilometrowy ciąg dobrej drogi powiatowej od Modliborzyc do Ciechocina.

Ostatni, brakujący element „układanki”, jeśli chodzi o drogę w kierunku Porytowego Wzgórza, to odcinek od ronda do CPN-u. Niby mały, bo liczący niespełna 750 m, ale jakże istotny z punktu widzenia kierowców. Najgorsze są te zapadnięte studzienki kanalizacyjne – zmora kierowców nie tylko na tej drodze, ale i na innych. Nie dość, że zapadłe, to jeszcze „rozsiane” to tu, to tam, niczym tyczki skrętu w slalomie narciarskim. Fatalnie. Całe szczęście, że w ramach zadania zostaną uregulowane, a więc zrównane wysokościowo z nawierzchnią jezdni. Oczywiście, najlepiej by było, gdyby z tymi włazami „uciec” poza jezdnię, ale nie zawsze jest taka możliwość, niestety. Tak czy siak, jeszcze w tym roku będzie można pojechać „skompletowaną” drogą od ronda w kierunku Momot, aż do miejscowości Szewce… Ponad 20 km dobrej drogi powiatowej, którego „brakujący element”- przy rządowym wsparciu rzędu 2 mln zł, pochłonie prawie 3,6 mln zł.

Oczywiście, w realizacji inwestycji będzie partycypować Powiat Janowski oraz gminy Modliborzyce, Janów Lubelski i Potok Wielki. Zadania – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku, a że to dopiero początek, to z wyborem wykonawcy nie powinno być problemu.

W tym roku, mogą pojawić się też pieniądze na przebudowę dróg i mostów z „Polskiego Ładu”. Wnioski na przebudowę mostu w Rataju Ordynackim w gminie Godziszów, modernizację prawie 7-kilometrowego odcinka drogi Batorz – Stawce i budowę chodnika o kilometrowej długości od Kolonii Zamek do Wolicy Kolonii w gminie Modliborzyce złożył Zarząd Dróg Powiatowych.

– Dla nas, ważna jest krajowa infrastruktura drogowa, ale przede wszystkim dobra sieć dróg lokalnych, będąca elementem zrównoważonego rozwoju Polski Powiatowej, również w tej części kraju – podsumowuje Artur Pizoń – Starosta Janowski.

Alina Boś; foto: zdjęcie poglądowe