Na nartach biegowych po Ziemi Janowskiej z „Rekreo – Styl”

W Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim zima to czas śnieżnych i lodowych aktywności w terenie. W grudniu 2021 r. Klub otrzymał dotację z Gminy Janów Lubelski na „Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa”. Środki przeznaczono na zakup 5 kompletów nart biegowych oraz zorganizowanie wyjazdów na łyżwy do Zamościa i Stalowej Woli oraz na narty do Ośrodka Narciarskiego „Nartraj” w Chrzanowie.

Po zakończeniu zadania, pod koniec grudnia zorganizowano wyjazd grupowy na narty do Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim, gdzie doskonalono nabyte umiejętności, co dotyczyło głównie nowych uczestników zajęć. W 8-osobowej grupie narciarskiej trwa wymiana informacji, gdzie jest dobra pokrywa śniegowa, jak tam dojechać lub dojść, itp.

Od początku stycznia jeżdżono w małych grupkach, a niekiedy indywidualnie na terenach Zoom-u Natury, Placu Rekreacji Osiedla Zaolszynie, Parku Misztalec i po dróżce za boiskiem PSP. Dobre jazdy były w okolicy Majdanu Modliborskiego (blisko Lasów Janowskich) i Bilska (blisko Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu).

Wobec braku śniegu, w Klubie od tygodnia jest przerwa w nartach na rzecz kijków NW. Narty jeszcze nie są schowane – trwają poszukiwania możliwości wyjazdu na naśnieżoną sztucznie trasę nart biegowych lub na sztuczne lodowisko.

Antoni Sydor – instruktor turystyki kwalifikowanej-narciarskiej; foto: archiwum autora