Powiat janowski. Narodowy Dzień Niepodległości w cieniu koronawirusa

Narodowy Dzień Niepodległości 2020… Jakże inny niż do tej pory… Pochmurne niebo, wymarłe ulice, garstki ludzi w kościołach, pojedyncze auta i wrony, przeczesujące okoliczne skwery… Bez pocztów sztandarowych, orkiestry, marszu niepodległości i Apelu Poległych… W zaciszu domowym, refleksji, wspomnieniach, z wywieszonymi w oknach barwami narodowymi… Często w izolacji, kwarantannie, szpitalu… W szpitalu, w którym chorych na Covid-19 ratują z narażeniem życia lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i inni pracownicy…, w Domu Pomocy Społecznej, gdzie na pierwszym froncie walki z pandemią w obronie schorowanych pensjonariuszy stoi personel „Barki”…, w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, gdzie na okrągło dzwonią ludzie w poszukiwaniu pomocy i informacji… Pomagają lekarze rodzinni, diagności, policjanci, żołnierze, strażacy, urzędnicy i oddający osocze ozdrowieńcy… Świadomi sytuacji, pomagają sobie sąsiedzi, koledzy, bliscy, znajomi… Pomagają, chociaż koronawirus też ich nie oszczędza… Wyjątkowo trudny czas…

Pandemiczna pustka…, również podczas patriotycznych uroczystości w Janowie Lubelskim w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości… Uroczystości, które ograniczono do minimum. Była msza święta w intencji Ojczyzny w Kolegiacie Janowskiej oraz składanie wieńców przy pomnikach „Ojców Niepodległości” – Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa.

Kwiaty złożył Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP wraz z Janem Franią – Wiceprezesem Zarządu PGE Dystrybucja S.A. i Ryszardem Majkowskim – Radnym Województwa Lubelskiego.

Hołd walczącym o niepodległość oddali przedstawiciele władzy powiatowej: Artur Pizoń – Starosta Janowski, Michał Komacki – Wicestarosta, Grzegorz Krzysztoń – Sekretarz Powiatu, Sławomir Dworak – Przewodniczący Rady Powiatu, przedstawiciele służb mundurowych: Szymon Mroczek – Komendant Powiatowy Policji i Grzegorz Pazdrak – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, a w imieniu władz gminnych – Krzysztof Kołtyś – Burmistrz Janowa, Czesław Krzysztoń – Wiceburmistrz i Henryk Jarosz – Wiceprzewodniczący Rady.

Alina Boś; foto: Dorota Kozdra (zdjęcia w kościele), Jan Czaja (zdjęcia przy pomnikach „Ojców Niepodległości”)