Ruszyła 4. edycja akcji „SpoKREWnieni Służbą”

Terytorialsi z województwa lubelskiego włączyli się do ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa „SpoKREWnieni Służbą”. Czwartego marca br. odbyła pierwsza zbiórka krwi w 21 batalionie lekkiej piechoty w Lublinie.

Jako pierwsi, swoją krwią podzielili się Terytorialsi z Lublina. W czwartek, 4 marca br., wgodzinach porannych, na teren jednostki wojskowej przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie przyjechał krwiobus Regionalnego Centrum Krwi i Krwiolecznictwa. W kolejce do oddawania krwi ustawiło się blisko 40 żołnierzy z 21. batalionu lekkiej piechoty, samodzielnych kompanii oraz pracownicy brygady.

– Całym sercem popieram akcję. Oddając krew, z jednej strony możemy w konkretny sposób pomóc osobom chorym, a z drugiej, symbolicznie oddać cześć bohaterom – Żołnierzom Wyklętym, którzy kiedyś przelewali krew za naszą wolność – mówi szer. Piotr Drozd, żołnierz OT z 213 kompanii lekkiej piechoty, honorowy dawca krwi od dziesięciu lat, mający na swoim koncie ponad 12 litrów oddanej krwi. – Zachęcam wszystkich do oddawania krwi, jeśli tylko zdrowie pozwala. To tak niewiele, a możemy komuś uratować życie.

Grono krwiodawców 2 Lubelskiej Brygady OT liczy obecnie około 800 żołnierzy. Zbiórka krwi w Lublinie to dopiero początek. Terytorialsi zaplanowali ich jeszcze kilka w marcu. Niebawem, ruszą zbiórki w batalionach w Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

Krwiodawcy w mundurach – już po raz czwarty, zjednoczyli swoje siły, aby wspierać regionalne centra krwi i osoby, potrzebujące tego cennego płynu. Akcja „SpoKREWnieni Służbą” ruszyła 1 marca, w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, i potrwa do 31 marca.

W ubiegłym roku, ze względu na walkę z pandemią, akcja ta miała szczególne znaczenie. Wojsko Polskie zebrało ponad 12.660 litrów krwi, w tym, żołnierze zawodowi Wojsk Obrony Terytorialnej,żołnierze OT oraz pracownicy cywilni WOT oddali 797,3 litrów krwi w 1.787 donacjach. Ponadto, w 2020 roku 125 żołnierzy „ozdrowieńców” oddało 81,8 litrów osocza.

Krew i osocze to bezcenny lek, którego niczym się nie da zastąpić. Przywraca zdrowie, ratuje życie pacjentów oraz ofiar wypadków. Ty też możesz pomóc! Dołącz do akcji „SpoKREWnieni Służbą”. To tak niewiele dla Ciebie, a tak dużo dla innych. Oddaj krew lub jej składniki i tym samym uratuj komuś życie.

kpt. Damian Stanula – Oficer Prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
tel. 261 182 803, tel. kom. 725 880 174, email: d.stanula@ron.mil.pl