Spotkania z młodzieżą, modlitwa, Apel Poległych, salwa honorowa, rekonstrukcja, koncerty, parady i wystawy… Obchody 84. rocznicy zakończenia działań obronnych Zgrupowania płk. Zieleniewskiego w Momotach już w niedzielę, 24 września

Od plenerowej „lekcji historii” dla uczniów szkół podstawowych i średnich rozpoczęto dzisiaj obchody 84. rocznicy zakończenia działań obronnych Zgrupowania pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego w Momotach Górnych.

O walkach wrześniowych w 1939 roku żołnierza polskiego z niemieckim i sowieckim agresorem między Polichną i Szastarką, Krzemieniem i Konstantowem, w Janowie, Modliborzycach, pod Dzwolą, Godziszowem i Zofianką opowiadali dwaj rekonstruktorzy – Tomasz Bis i Jerzy Pawełek. Uczniowie zapoznali się też z elementami ówczesnego wyposażania i umundurowania żołnierza polskiego, prezentowanymi w parku miejskim.

Główne obchody rocznicowe odbędą się w niedzielę, 24. września na placu kościelnym w Momotach Górnych.

Uroczystości z udziałem żołnierzy 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie, 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Orkiestry Wojskowej z Dęblina rozpoczną się od mszy św. o godz. 12.00.

W obchodach wezmą też udział oficerowie z jednostki wojskowej 6 Samodzielnego Oddziału Geograficznego w Toruniu oraz rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Majdanu Obleszcze (obie „organizacje” noszą imię pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego).

Wcześniej, o godz. 10.45 sprzed budynku Starostwa wyruszy parada motocyklowa, a o godz. 11.00 z janowskiego Nadleśnictwa wystartuje rajd rowerowy Tour de Lubelskie. Na placu w Momotach motocykliści pojawią się przed godziną 12.00, a rowerzyści – około godz. 14.00.

Jak co roku, będzie Apel Pamięci, salwa honorowa oraz wystawa sprzętu wojskowego i broni strzeleckiej. Nowością jest rekonstrukcja historyczna bitwy pod Dzwolą o godzinie 14.00, a po niej – trzy koncerty. Wystąpi Maria Lamers, zespół „Pozytywka” i Norbert Smoliński (Smoła).

Organizatorem uroczystości jest Starosta Janowski, ksiądz proboszcz i mieszkańcy Momot oraz członkowie Stowarzyszenia Motocyklowego Monte Cassino Intermarium.

– W 84. rocznicę walk bojowo – obronnych żołnierza polskiego z niemieckim i sowieckim agresorem na Ziemi Janowskiej już w niedzielę, 24 września w Momotach Górnych oddamy hołd bohaterom tamtych dni… Bądźmy razem. Zapraszam – zachęca do udziału Artur Pizoń – Starosta Janowski.

Alina Boś; foto: Kamila Strykowska – Momot, A.B.