„Starą baśń zagramy, muzykę i taniec dodamy”. – Premiera spektaklu w listopadzie – zapowiada Zofia Widz – Baryła

„Starą baśń zagramy, muzykę i taniec dodamy” to tytuł projektu, który realizuje Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Janowskiego w oparciu o pomysł 3-osobowej Grupy Inicjatywnej, wywodzącej się z Teatru „Tradycja” Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Grupa rozpoczęła pracę zdalnie już 15-go maja 2020 r. Realizacja projektu przewidziana jest do 15.08 br. Obecnie, trwają prace nad spektaklem, a finalnie wystawiony będzie pod koniec listopada br.

Na uwagę zasługuje fakt, że treść przedstawienia Grupa Teatralna zdobyła od nieżyjącej już 93 – latki – mieszkanki Koloni Zamek, gm. Modliborzyce.

Grupa Inicjatywna postanowiła przygotować ten spektakl i włączyć go w program obchodów 380. rocznicy powstania miasta.

Na uwagę zasługuje również fakt, że przed II wojną światową i tuż po wojnie, czyli w latach 30- i 50-, teatry amatorskie miały na tym terenie swoją tradycję – były niekwestionowaną rozrywką dla osób w różnym wieku.

Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Janowskiego – jako patron, bezpłatnie rozliczy zadanie, a Grupa Teatralna zajmie się rozpropagowaniem występów w terenie.

Obecnie, trwają zajęcia warsztatowe z tekstem oraz zajęcia z reżyserii i choreografii spektaklu. Zajęcia w Janowskim Ośrodku Kultury prowadzą dwie panie – Alicja Jachiewicz- Szmidt i Irmina Jachniewicz.

Projekt finansowany jest ze środków Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje – FIO – 4 przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej

Tekst; foto: Zofia Widz-Baryła