Sukces artystów ludowych z gminy Godziszów na konkursie „Powiślaki” w Maciejowicach

W niedzielę 12 czerwca 2022 r odbył się  XXVIII KONKURS KAPEL I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH REGIONÓW NADWIŚLAŃSKICH „POWIŚLAKI”.  Jest to konkurs skupiający mistrzów muzyki ludowej i śpiewu organizowany w Maciejowicach (powiat garwoliński), ważnym ośrodku tradycyjnej mazowieckiej kultury ludowej. Celem Konkursu jest przegląd, ochrona, dokumentacja oraz popularyzacja autentycznej formy i bogactwa tradycji muzycznych z terenów nadwiślańskich. Rokrocznie w konkursie biorą udział muzykanci i śpiewacy ludowi laureaci Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, czyli osobynajlepsze w swoich regionach. Uczestnicy wykonują tradycyjny repertuar charakterystyczny dla okolic swojego miejsca zamieszkania. W tegorocznym konkursie wystąpiło około 40 grup artystycznych.

Gminne Centrum Kultury i Promocji w Godziszowie miało również swoich reprezentantów na festiwalu. Delegowany został Zespół „Godziszowianki” z Godziszowa oraz solistka Pani Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej. Festiwal w Maciejowicach okazał się dla naszych przedstawicieli ogromnym sukcesem. Zespół z Godziszowa zdobył najwyższą nagrodę „ZŁOTE BASY”. Panie zaśpiewały pieśni pasyjne śpiewane w regionie podczas Triduum paschalnego: Słonecznym zachodem, Płaczcie Anieli, Zawitaj krzyżu. Natomiast Pani Janina Chmiel zdobyła II miejsce wśród solistów. Artystka zaśpiewała:Na rozstajnych drogach, Nie jednego chłopca w życiu pokochałam, Pada deszczyk pada.

Gratulacje dla zwycięzców….

Tekst i foto A.Jaskowska