Światowe Dni Młodzieży z Papieżem Franciszkiem w Portugalii

Wyjechali 24. lipca, wrócą 11. sierpnia… Na Światowe Dni Młodzieży do Portugalii wybrała się 40-osobowa grupa młodzieży z dekanatu janowskiego i modliborzyckiego. Młodzi pielgrzymują pod opieką księży – Łukasza Kołodzieja i Tomasza Kopcia. Najpierw, odwiedzą diecezję w Bradze, która jest jednym z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie, potem spotkają się z 86-letnim Papieżem Franciszkiem w Lizbonie na Półwyspie Iberyjskim. Papież Franciszek jest 266. Papieżem Kościoła Rzymsko – Katolickiego, wybranym 10 lat temu podczas konklawe 13. marca 2013 roku – po rezygnacji Papieża Benedykta XVI.

Po zakończeniu ŚDM, zostaną jeszcze kilka dni w Portugalii, by zwiedzić miejsca historyczne i sakralne, m.in. Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się co 2-3 lata w różnych państwach. W Polsce, odbyły się w 2016 roku w Krakowie, gdzie gościła młodzież ze 120 krajów z całego świata. Następne Dni Młodzieży miały miejsce w Panamie w 2019 roku. Organizację kolejnych przerwała pandemia. W tym roku, Portugalię odwiedzi około miliona młodych ludzi, zgromadzonych wokół Chrystusa, napełnionych Duchem Świętym, działających we wspólnocie „Żywego Kościoła”.

Alina Boś; foto: ks. Łukasz Kołodziej