Szkolenie Wodne dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP w Klubie Żeglarskim „ZEFIR” w Janowie Lubelskim – 2023 r.

Na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim od początku wakacji trwa szkolenie żeglarskie wstępne „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie” dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z terenu Powiatu Janowskiego. Najpierw jest pogadanka „wstęp do żeglarstwa”, szkolenie praktyczne wiązania węzłów, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa wodnego, nauka wiosłowania łodzią wiosłową i kajakiem oraz rejs łodzią żaglową.

Jak zwykle dynamiczna młodzież OSP najbardziej zainteresowana jest częścią praktyczną, prowadzoną na przyległych do Przystani pomostach i akwenie. Chętnie przyswaja sobie umiejętności obsługi rzutki ratunkowej (rzut do koła ratunkowego), bezpieczny sposób wejścia do sprzętu (kajak, łódź wiosłowa) i wiosłowania: do przodu, do tyłu, skręty i zatrzymanie. W krótkim rejsie łodzią żaglową poznają tę formę rekreacji i sportu. Po zaliczeniach, otrzymują certyfikaty – zaświadczenia ukończenia szkolenia. Już po emocjach egzaminu, w zależności od ilości czasu, organizowane są zajęcia doskonalące i pływanie na czas: kajaki – jedynki i łódź wiosłowa – jedynki. Podsumowaniem oraz integracją poszczególnych MDP i kadry będzie spływ kajakowy rzeką Bukowa.

Dotychczas, zajęcia ukończyły MDP OSP Janów Lubelski i Modliborzyce. Zapowiedziały uczestnictwo MDP OSP Stojeszyn i Wierzchowiska.

W organizacji zajęć współpracują: Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie Lubelskim, OSP z Gmin Powiatu Janowskiego, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Janowie Lubelskim, Klub Żeglarski „ZEFIR” w Janowie Lubelskim. Zajęcia są realizowane w ramach projektu „Szkolenie wodne dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z terenu Powiatu Janowskiego – 2023 r.” z dofinansowaniem Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim.

Na foto, jak zwykle aktywna MDP OSP Modliborzyce.

Antoni Sydor – Komandor KŻ „ZEFIR”; foto: Paweł Firosz – OSP Modliborzyce