Szkolna Trupa Teatralna Zespołu Szkół Technicznych i jej „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”

Kolejny już raz młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim, należąca do Szkolnej Trupy Teatralnej „Ale super!”, na deskach Janowskiego Ośrodka Kultury zaprezentowała spektakl teatralny dla mieszkańców Janowa Lubelskiego i okolic. Tym razem, była to współczesna adaptacja średniowiecznego misterium z 1580 roku „Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka, grana m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze im. Słowackiego w Krakowie czy ostatnio w Teatrze im. Osterwy w Lublinie.

Scenografia przeniosła widzów do pobliskiego drewnianego kościoła w Momotach Górnych. Konserwatorzy, przeprowadzający renowację płaskorzeźb w prezbiterium, znajdują tajemniczą starą księgę – ponad stuletnie wydanie „Historyi…”. Okazuje się, że sztukę tę wystawiono w tej świątyni pod koniec lat siedemdziesiątych, tuż po jej rozbudowie. Miejscowy ksiądz wpada na pomysł, aby znów wystawić ten spektakl, tym razem w wersji współczesnej – za scenografię posłuży wystrój świątyni i rusztowania, a także przywieziona wcześniej do pomalowania przez konserwatorów trumna… Na pierwszą próbę zaproszeni zostają uczniowie janowskiego technikum, którzy zatrzymali się w Momotach w trakcie rajdu rowerowego. Kolejne akty sztuki ukazały widzom rozmowę Piłata i kapłanów żydowskich o konieczności zapieczętowania grobu, zaciągniecie warty przy trumnie, moment zmartwychwstania Chrystusa i Jego zstąpienie do piekieł. Dusze czyśćcowe, uwolnione od panowania Lucypera i Cerberusa z pomocą Michała Archanioła powędrowały do nieba, po czym Chrystus spotkał się z Matką. Trzy Maryje również spotkały Jezusa oraz aniołów, o czym z radością powiadomiły Apostołów. Finałowym aktem był moment rozpoznania Zbawiciela w Emaus podczas „Łamania chleba…”. Całość dopełniły efekty świetlne i pirotechniczne oraz współczesna muzyka brytyjczyka Petera Gabriela.

Widzowie, którzy szczelnie wypełnili widownię, niewątpliwie przeżyli wiele emocji – uśmiechu i łez, co nagrodzili owacją na stojąco!

Szkolna Trupa Teatralna „Ale super!” powstała w październiku 2023 roku z inicjatywy katechety ks. Kamila Dziurdzia. Gromadzi kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkół Technicznych, którzy zgłębiają tajniki sztuki teatralnej podczas cotygodniowych prób oraz wyjazdów na spektakle i warsztaty teatralne do Lublina i Warszawy.

Tekst; foto: archiwum Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim