Szpital przy al. Kraśnickiej pierwszym ośrodkiem szkoleniowym w regionie

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie uzyskał status ośrodka szkoleniowego i został umieszczony na stronie Rejestru Instytucji Szkoleniowych. To pierwszy szpital w regionie, który może pochwalić się uzyskaniem takiego tytułu. Wkrótce, w placówce przy al. Kraśnickiej rozpoczną się szkolenia personelu medycznego. Szpital będzie przede wszystkim prowadził szkolenia, poświęcone chirurgii robotycznej, której dynamiczny rozwój związany jest z zakupem w ubiegłym roku, przy wsparciu Samorządu Województwa Lubelskiego, robota da Vinci. Dzięki temu, szpital przy al. Kraśnickiej dołączył do grona kilkudziesięciu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy. Równolegle, będą organizowane szkolenia, mające na celu wykształcenie profesjonalnie przygotowanego do zawodu personelu medycznego w zakresie prawidłowego rozliczania udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych we wszystkich zakresach posiadanych umów.

– Takie informacje potwierdzają, że sprowadzenie do Lublina robota da Vinci było bardzo dobrą decyzją. Zyskali wszyscy, przede wszystkim pacjenci, ale także i lekarze, którzy otrzymali dostęp do najnowocześniejszego sprzętu chirurgicznego, dzięki czemu mogą rozwijać swoje umiejętności. Jednocześnie, cieszy fakt, że szpital będzie prowadził szkolenia dla personelu medycznego – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

System chirurgii robotycznej da Vinci to przede wszystkim wymierne korzyści dla pacjenta. Zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez kilkumilimetrowe otwory. Dzięki temu, po operacji organizm szybciej dochodzi do siebie, pacjent może wrócić do domu często już w drugiej dobie po zabiegu, a do pełnej sprawności również dochodzi wielokrotnie szybciej niż po tradycyjnej operacji. Wykorzystywane narzędzia zmniejszają także urazy wewnętrzne i krwawienia, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo komplikacji pooperacyjnych.

– Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym zostali zatrudnieni specjaliści z międzynarodowym doświadczeniem, mogący nie tylko wykonywać operacje robotyczne, ale także przekazywać swoje doświadczenie kształcącym się w tym zakresie lekarzom. Pracujący metodą da Vinci operatorzy sukcesywnie zwiększają zarówno zakres, jak i ilość wykonywanych zabiegów. Kolejnym krokiem jest właśnie utworzenie ośrodka szkoleniowego w oparciu o specjalistów i sprzęt w naszej placówce – dodaje Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

W Pracowni Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego zostało już wykonanych ponad 250 zabiegów przy użyciu da Vinci. W kwietniu, pracownia uzyskała refundację przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warunkiem było wykonanie 100 zabiegów prostatektomii radykalnej przez rok, w tym co najmniej 50 metodą robotyczną. Poza urologią, w Pracowni Robotyki Operacyjnej wykonywane są także operacje w zakresie chirurgii kolorektalnej i ginekologii.

– Mamy bardzo dobrych specjalistów, operatorów systemu robotycznego da Vinci, mających uprawnienia do szkolenia innych. Stąd pomysł, żeby w oparciu o nasz zespół stworzyć ośrodek edukacyjny. Zaczynamy od wprowadzenia do technologii robotycznej i zajęć z rozwoju umiejętności operowania z użyciem da Vinci. Mamy wiele zapytań w tej sprawie od lekarzy z regionu, ale także z innych województw. Mimo wysokiej ceny, liczba robotów, które pojawiają się w polskich szpitalach, rośnie z miesiąca na miesiąc. Chcemy dzielić się naszymi umiejętnościami dla dobra i komfortu leczenia pacjentów – podsumowuje Dorota Cichocka, koordynator Pracowni Robotyki Operacyjnej.

Warto dodać, że jesienią w szpitalu przy al. Kraśnickiej zostanie otwarty nowy budynek zabiegowo-anestezjologiczny. W obiekcie znajdzie się przede wszystkim blok operacyjny, w skład którego wejdzie 5 sal operacyjnych z pomieszczeniami funkcyjnymi oraz jedna sala hybrydowa z możliwością montażu robota chirurgicznego. Tym samym, Pracownia Robotyki Operacyjnej uzyska nowe możliwości rozwoju, w tym także prowadzenia usług szkoleniowych.

Remigiusz Małecki – Rzecznik Marszałka Województwa Lubelskiego