Terytorialsi na znaczkach Poczty Polskiej

Szesnastego lutego br. w siedzibie głównej Poczty Polskiej odbyła się uroczysta promocja znaczka Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przyszło nam żyć w niełatwych czasach. Jak nigdy wcześniej dzisiaj widzimy jak ważna jest promocja postaw obronnych, a także łączenie wysiłku różnych instytucji na polu budowy odporności państwa. To właśnie ta myśl stoi za zaprezentowanym dzisiaj znaczkiem – mówił podczas promocji gen. dyw. Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Generał wyraził swoje uznanie dla Prezesa i wszystkich pracowników Poczty Polskiej za wysiłek, jaki podejmują w ramach działań przeciwcovidowych. Odniósł się również do charakteru obu formacji. – Poczta Polska, podobnie jak WOT, ma charakter terytorialny i jest obecna niemal w każdym miejscu Polski. Dla wielu Polaków jest wręcz atrybutem państwa!

Warto podkreślić, że obecnie ponad 160 pracowników Poczty Polskiej pełni Terytorialną Służbę Wojskową, a Poczta Polska – w opinii żołnierzy WOT, jest jednym z najlepszych pracodawców, zatrudniających żołnierzy.

Na znaczku, przedstawiono żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej podczas szkolenia, które świadczy o profesjonalnym charakterze formacji. W nowoczesnej, świetnie funkcjonującej organizacji, jaką są Wojska Obrony Terytorialnej, wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, Siły Zbrojne RP szkolą żołnierzy – profesjonalistów o zdolnościach obronnych, dopasowanych do współczesnych zagrożeń. Szkolenia mają na celu tworzenie nowych profesji oraz kształcenie niezbędnych kompetencji zawodowych i eksperckich w nowych specjalnościach.

Wzdłuż dolnej krawędzi znaczka umieszczono napis „WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ”, po przeciwnej stronie umieszczono hasło „WOT: „ZAWSZE GOTOWI, ZAWSZE BLIKO”.

Znaczek pocztowy Wojsk Obrony Terytorialnej o nominale 1,40 zł jest znaczkiem obiegowym i został wydany w nakładzie miliona egzemplarzy z możliwością dodruku. Znaczek został wydrukowany techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym w formacie 31,25 x 25,5 mm. Dostępny będzie we wszystkich placówkach pocztowych na terenie Polski.

Promocji znaczka towarzyszy okolicznościowy datownik emisji filatelistycznej „Wojska Obrony Terytorialnej”, który będzie dostępny przez miesiąc od dnia promocji znaczka wyłącznie w placówce Poczty Głównej w Warszawie. Wraz ze znaczkiem została również wydana okolicznościowa koperta FDC (ang. first day cover) z naklejonym znaczkiem pocztowym, ostemplowana okolicznościowym datownikiem. Koperta FDC będzie wydana w nakładzie 1.370 egzemplarzy z przeznaczeniem do placówek specjalistycznych PP na terenie Polski, które zajmują się filatelistyką. Poczta Polska w ramach współpracy wydała ponadto folder okolicznościowy w nakładzie 200 szt.

kpt. Damian Stanula – Oficer Prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej; foto: archiwum WOT