Uczniowie I LO w Schwäbisch Hall

Sześcioro uczniów z I LO pod opieką Pana Grzegorza Mazura wyjechało
w dn. 29 maja br. na dziesięć dni do Schwäbisch Hall w Niemczech. Wyjazd był związany z realizacją projektu „Europejski Zielony Ład – wyzwania dla edukacji szkolnej” w ramach programu Erasmus+. Celem mobilności zagranicznej uczestników było nabycie wiedzy o problematyce oszczędzania środowiska i jego zasobów w kontekście realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Uczniowie odwiedzili Centrum Energii w Wolpertshausen i wysłuchali prelekcji o nowych technologiach w energetyce odnawialnej. Wspólnie rozważali, jakie kroki mogą podejmować w codziennym życiu, by oszczędnie gospodarować energią.

Młodzież miała również okazję zobaczyć, jak przebiega edukacja o tematyce ekologicznej niemieckich szkołach średnich – w Schulzentrum West Johannes-Brenz-Gemeinschaftsschule oraz w GerwerblicheSchule w Schwäbisch Hall. Uczestniczyli w zajęciach i dyskutowali z rówieśnikami o szeroko rozumianej ekologii. W spotkaniu z Panią Leslie Ludwig – pełnomocnikiem ds. ochrony klimatu miasta Schwäbisch Hall dowiedzieli się, jakie działania podejmują władze powiatu, by ochronić środowisko
i korzystać z nowych źródeł energii. Warto podkreślić, że miasto Schwäbisch Hall uzyskało w 2021 roku nagrodę za działania w zakresie ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu na poziomie gospodarczym, politycznym oraz społecznym.

Oprócz wiedzy merytorycznej w programie znalazły się także aspekty kulturoznawcze. Już w pierwszym dniu pobytu uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z prezydentem miasta Schwäbisch Hall Panem Danielem Bullingerem oraz starostą Panem Gerhardem Bauerem, którzy przybliżyli historię miasta słynącego z produkcji soli i zapoznali ich z obecną polityką gospodarczą i ekologiczną powiatu. W trakcie wyjazdu na uczestników czekało wiele atrakcji – zwiedzanie galerii sztuki Würth w Schwäbisch Hall oraz muzeów: Mercedesa w Stuttgarcie, BMW w Monachium i Audi w Neckarsulm, weekendowy wyjazd do Francji i wizyta w Parlamencie Europejskim w Strasburgu oraz zwiedzanie Berlina. Młodzież miała także okazję uczestniczyć lokalnych imprezach – w koncercie letnim w gimnazjum św. Michała z okazji rozpoczęcia ferii w landzie Badenia-Wirtembergia oraz w festiwalu upamiętniającym średniowieczną tradycję wydobywania soli, z której słynie Schwäbisch Hall.

Uczniowie pełni wrażeń i bogatsi w wiedzę o Europejskim Zielonym Ładzie będą realizować kolejne działania w ramach projektu w szkole.           

Szczegółowa relacja z wyjazdu znajduje się na fanpage’u projektu na Facebooku https://www.facebook.com/Europejski-Zielony-%C5%81ad-wyzwania-dla-edukacji-szkolnej-103368912272740

Emilia Żuber

koordynator projektu