Uczniowie Zespołu Szkół na Powiatowych Obchodach Święta Niepodległości

W tym roku przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasz naród przez 123 lata był ciemiężony przez zaborców. Był to czas niezwykle trudny, bowiem wszelkie zrywy niepodległościowe kończyły się tragiczną klęską, a wraz z nią na Polaków nakładane były surowe represje. To bardzo ważne, żeby zawsze pamiętać o dziejach własnej ojczyzny i celebrować wydarzenia, które były momentem jej wielkiej chwały. Pamięć i poczucie tożsamości narodowej są bowiem nieodzownym elementem naszego życia we wspólnocie narodowej.

W czwartek 11 listopada młodzież z Zespołu Szkół brała aktywny udział w uroczystości Powiatowych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie z klas mundurowych wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele św. Jana Chrzciciela, a następnie w obchodach pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz Wincentego Witosa. Reprezentanci klas mundurowych z dumą nieśli flagę państwową w pochodzie od kościoła do pomników Ojców Niepodległości.

Z kolei uczniowie Technikum Gastronomicznego, pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych,  upiekli i przyozdobili ponad trzysta pierników. Nie były to jednak zwykłe ciastka, bowiem swym kształtem nawiązywały do wyglądu Polski na mapie, natomiast ich biało-czerwona kolorystyka przywodziła na myśl barwy flagi państwa polskiego. Uczniowie częstowali uczestników uroczystości tymi małymi, cukierniczymi rękodziełami. Pierniki wzbudziły zachwyt i uznanie dla zdolności i kreatywności młodych gastronomów. Warto wspomnieć, iż wypiekanie ciastek z okazji tego święta jest coroczną tradycją tej szkoły.

Patron Zespołu Szkół – Wincenty Witos, uznany za jednego z Ojców Niepodległości Polski, jest autorem znamiennych słów: „Potęgi państwa i jego przyszłości nie zabezpieczy żaden choćby największy geniusz – uczynić to może tylko cały, świadomy swych praw i obowiązków naród”, „Wolna ojczyzna i państwo niepodległe są największym i najcenniejszym skarbem każdego człowieka”, „Wolność i niepodległość są konieczne dla rozwoju każdego narodu”.

Niech powyższe stwierdzenia skłonią nas do przemyśleń. Wartości, o których wspomina Witos, niech będą tym, co doceniamy i szanujemy. Zawsze miejmy na uwadze, że ojczyzna to nasze dziedzictwo i wspólne dobro. Dlatego tak ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych i wychowanie młodego pokolenia w poszanowaniu tradycji i symboli narodowych. Czynny udział delegacji społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół w obchodach Święta Niepodległości świadczy o tym, że zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, dbałość o ważne rocznice historyczne oraz patriotyzm to istotne wartości, przyświecające oddziaływaniom wychowawczym w tej placówce.

J. Kułażyńska; foto: archiwum szkoły