Uczniowie ZSCKR w Potoczku na V Europejskim Forum Rolniczym – Jasionka 2023

Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A w Jasionce koło Rzeszowa przez 2 dni marca zamieniła się w miejsce rozmów o przyszłości polskiego rolnictwa. W dniach 22-23 marca odbyło się tu Europejskie Forum Rolnicze, jedna z najważniejszych imprez branży rolno – spożywczej. Zainteresowani uczniowie, pasjonaci rolnictwa z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku mieli możliwość wysłuchania debaty: „Jak kształtować politykę regionalną w Polsce?”, w której głos zabrali przedstawiciele samorządów terytorialnych. Po ożywionej dyskusji, dotyczącej zmian zachodzących na obszarach wiejskich na przestrzeni ostatnich lat oraz podsumowaniu efektywności prowadzonych polityk regionalnych, odbyła się debata nad przyszłością europejskiego rolnictwa. Udział w niej wzięli: Henryk Kowalczyk – wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Janusz Wojciechowski – Komisarz UE ds. rolnictwa, Miroslav Skřivánek – Wiceminister Rolnictwa Republiki Czeskiej oraz Egidijus Giedraitis – Wiceminister Rolnictwa Republiki Litewskiej.

Gościem specjalnym pierwszego dnia Forum w Jasionce był jeden z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych polskich kierowców rajdowych – Krzysztof Hołowczyc, z którym uczniowie bardzo szybko nawiązali kontakt. Mieli również okazję porozmawiania z Michałem Kołodziejczakiem – założycielem ruchu społeczno-politycznego Agrounia.

Europejskie Forum Rolnicze zorganizowane zostało przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion. Uczestnictwo uczniów w Forum to doskonała lekcja z zakresu poznawania problemów, dotyczących rolnictwa i jego przyszłości w skali makro, co znajduje odbicie w funkcjonowaniu każdego gospodarstwa rodzinnego.

Tekst; foto: Marianna Siembida

Opis fotografii – Europejskie Forum Rolnicze 2023 w Jasionce koło Rzeszowa

Zdjęcie 1. Mini agrotronika bawi i uczy. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wszystkich uczestników.

Zdjęcie 2. Pamiątkowa fotografia z Krzysztofem Hołowczycem /22.03.2023r./

Zdjęcie 3. Jasionka koło Rzeszowa. Arena G2A, w której odbywa się EFR 2023.

Zdjęcie 4. Podczas debaty nad przyszłością i problemami polskiego rolnictwa.

Zdjęcie 5. Po wymianie zdań z Michałem Kołodziejczakiem – założycielem ruchu społeczno-politycznego AGROUNIA