VII Lubelskie Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2020

W dniach 25-27 września odbędą się VII Lubelskie Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2020 (DOFE). Wydarzenie organizowane przez Departament Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ma na celu pokazanie, jak wiele w Polsce zmieniło się dzięki funduszom europejskim. Głównymi bohaterami DOFE są beneficjenci, którzy na czas akcji „otwierają” swoje projekty.

DOFE to największe wydarzenie w województwie lubelskim związane z promocją Funduszy Europejskich. Akcja stwarza niepowtarzalną okazję do prezentacji pomysłów zrealizowanych w naszym regionie dzięki wsparciu środków UE, a także jest inspiracją do skorzystania z funduszy unijnych w kolejnych naborach.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to dobra okazja, aby zobaczyć, jak wiele przez szesnaście lat obecności w Unii Europejskiej zmieniło się w naszym otoczeniu oraz w naszych małych ojczyznach. mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Tegoroczne dni otwarte – ze względu na pandemię koronawirusa – będą miały zmienioną formułę.

Na Lubelskie Dni Otwarte Funduszy Europejskich składają się:

1.    Konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych

LUBELSKIE PIĘKNIEJE! Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoją okolicę– konkurs organizowany przez Departament Zarządzania RPO UMWL przeznaczony dla uczniów w dwóch kategoriach wiekowych:

  • klas I-III szkół podstawowych,
  • klas IV-VIII szkół podstawowych.

W ramach konkursu uczniowie mogą wykonać pracę plastyczną w formacie A4 lub A3 wybranymi przez siebie technikami plastycznymi, np.: rysowanie kredkami ołówkowymi, pastelami olejnymi, malowanie farbami, wyklejanie, wydzieranie, grafika, collage, techniki mieszane itp. W każdej z kategorii jury konkursowe wyłoni 3 laureatów, których prace będą się cechowały oryginalnością, pomysłowością, estetyką oraz zgodnością z tematyką konkursu. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe, w tym m.in. elektryczne deskorolki i smartwatche. Dodatkowo jury przyzna także po 10 wyróżnień w obu kategoriach. Prace można przesyłać do 23 września br. do godz. 23.59.

2.    Konkurs Lider innowacji

Już po raz czwarty poznamy najlepszych i najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców z naszego regionu. W tym roku zaszczytne tytuły Liderów Innowacji przyznane zostaną w ramach DOFE. Wydarzenie organizowane jest przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Celem konkursu jest promocja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, a w szczególności projektów wysoce innowacyjnych.

W ramach konkursu zaprezentowane oraz nagrodzone zostaną firmy, realizujące projekty z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, których ideą jest innowacyjność i konkurencyjność. W konkursie mogą wziąć udział przedsiębiorcy (beneficjenci), którzy uzyskali dofinansowanie w ramach I i III Osi Priorytetowej RPO WL 2014-2020 oraz przynajmniej w połowie zrealizowali swój projekt.

Po pierwszych obradach Kapituły IV edycji konkursu, której członkowie analizowali projekty w poszukiwaniu najlepszych spośród wielu projektów nadzorowanych przez LAWP w Lublinie, nominowano 12 finałowych projektów w 4 kategoriach:

  • Biogospodarka (JG GROUP sp. z o.o.; Antex II sp. z o.o.; Przedsiębiorstwo Handlowe „Krautex”);
  • Medycyna i zdrowie (BIOMAXIMA SA; FIZJOMED Anna Świtała; GABI-BIS Iwona Szymaniak-Rokita, Sławomir Rokita, Wojciech Dzioba, Piotr Bielecki s.c.);
  • Informatyka i automatyka (Grzegorz Piłat AUTO-KOMPLET II; Sigma SA; STAL-BUD Wiesław Nastaj);
  • Energetyka niskoemisyjna (B4 BARTECKI sp. k.; Browar Jagiełło sp. j.; Jacek Zabandżała – Serwis Samochodowy BOSH).

oraz od tego roku przyznawana będzie:

  • specjalna (wybierana spośród wszystkich laureatów w powyższych kategoriach w latach 2017-2020).

Kolejnym etapem konkursu będzie głosowanie internetowe na wybrany projekt. Niezbędne informacje do oceny złożonych projektów przedstawione zostaną w filmach o charakterze promocyjnym, które zostaną udostępnione w październiku na fanpage’u Lubelskie Fundusze Europejskie. Konferencja podsumowująca konkurs, na której zostaną wręczone nagrody za innowacyjne projekty, zaplanowana została na drugą połowę października.

3.    Dodatkowe działania w ramach Lubelskiego DOFE 2020:

  • PANORAMY SFERYCZNE 360 STOPNI projektów zrealizowanych z Funduszy Europejskich – publikowane w social mediach oraz na stronie rpo.lubelskie.pl w zakładce DOFE 2020 skierowane są do osób, które nie mają czasu na odwiedzenie interesującego ich projektu. Wystarczy kliknąć w link na stronie lub w zdjęcie na Facebooku, aby przenieść się do panoramy 360 danej inwestycji. W ofercie przygotowanej specjalnie na DOFE 2020 dodawane będą sukcesywnie kolejne projekty, tj. Magiczne Ogrody, Muzeum Wsi Lubelskiej, plac Litewski w Lublinie czy plac Niedźwiedzi w Adamowie.
  • FILMY PROMOCYJNE publikowane na kanale YouTube dotyczące beneficjentów realizujących projekty przy udziale Funduszy Europejskich w ramach RPO WL.
  • PODCASTY Rozwijaj Lubelskie – 15-minutowe nagrania o projektach realizowanych w naszym regionie ze środków unijnych, udostępniane na kanałach internetowych (Spotify, Apple Podcasts, Anchor, RSS) oraz na stronie rpo.lubelskie.pl w zakładce DOFE 2020. W ramach DOFE 2020 sukcesywnie będą się pojawiać nowe podcasty o rozwoju naszego regionu dzięki funduszom unijnym. Obecnie udostępniony został podcast o przedszkolu OMNIBUS oraz Zoomu Natury. W podcastach bierze udział znany lektor – Tomasz Knapik.