Ważne dla sklepików szkolnych i przewodników

Sklepiki szkolne, które poniosły straty z powodu pandemicznych obostrzeń, mogą liczyć na świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wsparcie otrzymają także piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Wnioski będą mogli składać od 23 lipca.

Najnowsze zmiany w tarczy antykryzysowej zakładają pomoc dla przedsiębiorców, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż artykułów spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków (PKD 47.11.Z i 47.19.Z). Formalnie ich działalności nie obejmowały restrykcje, ale ze względu na zamknięcie szkół dotkliwie odczuli skutki lockdownu.

Umorzenie składek

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, otrzymają wsteczne zwolnienie ze składek pod warunkiem spadku przychodu o co najmniej 40 proc. Umorzenie przysługuje im za okres od listopada 2020 roku do marca 2021 roku. Posłuży do tego wniosek RDZ-SK. Przedsiębiorcy, którzy wcześniej zapłacili składki objęte zwolnieniem, będą mogli uzyskać ich zwrot (o ile nie mają innych zaległości na koncie).

Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A). Dla nich przeznaczony jest wniosek RDZ-M.

Wnioski o umorzenie składek z najnowszej tarczy przedsiębiorcy będą mogli składać od 23 lipca do końca września, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Świadczenie postojowe

Przedsiębiorca, który prowadzi sklepik szkolny, może otrzymać również świadczenie postojowe – tyle razy, w ilu miesiącach zanotował spadek przychodów o co najmniej 40 proc. Maksymalnie uzyska postojowe pięciokrotnie. Do wystąpienia o świadczenie posłuży wniosek RSP-SK. Będzie go można złożyć przez PUE ZUS od 23 lipca.

Od początku pandemii w Oddziale ZUS w Biłgoraju przedsiębiorcy skorzystali z umorzenia prawie 169 mln zł składek. Świadczenia postojowe wypłacone przez instytucję wyniosły 77 mln zł.

Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim