Zespół Szkół Technicznych. Trzy nowe Citroeny dla techników pojazdów samochodowych

Czerwony, niebieski, żółty, biały a może czarny… Kolor jest bez znaczenia, ważne, że niebawem do Zespołu Szkół Technicznych trafią trzy nowe Citroeny za ponad 170 tys. zł (umowa podpisana, pozostaje czekać na dostawę). – Samochody osobowe będą wykorzystywane przez uczniów, kształcących się w zawodzie technik pojazdów samochodowych – informuje Iwona Pająk – Dyrektor szkoły.

Niezły „magnes” dla młodzieży przed wyborem szkoły średniej, tym bardziej, że smykałkę do samochodów wykazuje coraz więcej dziewcząt.

Nowy sprzęt jest jednym z elementów doposażenia pracowni zawodowych w ramach projektu unijnego o wartości… bagatela! Ponad 4,7 mln zł. Potężne pieniądze, które zostaną wykorzystane na potrzeby kształcącej się młodzieży, dokształcanie nauczycieli i „dosprzętowienie” pracowni. Kwoty robią wrażenie… Około 350 tys. zł na zakup komputerów, ponad pół miliona zł na kursy prawa jazdy kat. B, a około miliona na wyposażenie pracowni. I dobrze, bo trudno się uczyć zawodu w teorii, tutaj ważna jest praktyka…

Trzeba przyznać, że realizacja tak dużego projektu to nie lada wyzwanie dla dyrekcji i nauczycieli, którzy szkolą młodzież i sami też muszą się szkolić na studiach podyplomowych i kursach, których jest sporo – 18 dla nauczycieli i 26 różnego rodzaju dla uczniów…. Młodzieży w to graj… Taki na przykład fryzjerski kurs Barber, gdzie można poznać wszystkie myki, triki i sposoby farbowania, strzyżenia i pracy fryzjera, łącznie z przedłużaniem i zagęszczaniem włosów (no, może nie w każdym wieku)…, albo kurs operatora koparek, ładowarek i programisty. Jest też programowanie i obsługiwanie procesu druku w technologii 3D, tworzenie stron internetowych, grafiki komputerowej, kursy pilarza i spawacza (pracy poszukiwanej i dobrze płatnej), kasjer walutowo – złotowy, obsługa kas fiskalnych, pracownik biurowy z obsługą programów biurowych, a może i savoir-vivre dla sekretarki, operator wózka widłowego z wymianą butli gazowej i projektowanie w programie AutoCad (młodzież wie, o chodzi) i – co ważne, darmowy kurs prawa jazdy kategorii B.

Są też zajęcia dodatkowe, przygotowujące do egzaminów z kwalifikacji, oraz staże u pracodawców. Nic, tylko korzystać…

Na zdjęciu, podczas podpisania umowy kupna Citroenów: Iwona Pająk – Dyrektor szkoły i Piotr Wrzyszcz – pełnomocnik firmy Fix Lider Sp. z o.o. z siedzibą w Konopnicy.

Na zdjęciu (od lewej) trzecioklasiści podczas szkolenia w zakresie programowania i obsługi druku 3D – Mateusz Małek i Wiktor Buczkowski, uczący się w zawodzie technik informatyk.

Alina Boś; foto: archiwum szkoły