„Znajdziesz mnie w bibliotece”. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2021 r.

Tydzień Bibliotek to święto wszystkich bibliotek i czytelników. Co roku, każda biblioteka stara się przygotować na ten tydzień coś wyjątkowego. Ten rok, pomimo pandemii, nie może być inny (biblioteki w tym czasie są, jak zawsze, otwarte dla czytelników).

XVIII tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece” i dzięki nam może być wyjątkowy i bogaty.

Biblioteka w maju łaskawszym okiem spojrzy na zapominalskich, którzy zaniedbali czytelnicze powinności i nie zwrócili książek w terminie.

Jak urozmaicić obchody tegorocznego święta? Oto kilka podpowiedzi. Można:

– przygotować wystawy książkowe (nowości, tematyczne, okolicznościowe itp.);

– w magicznym świecie książek powspominać ukochane tytuły, uraczyć się znakomitą ilustracją, poczytać ciekawostki wydawnicze itp.;

– z bibliotecznego kufra niespodzianek zaprezentować książki o regionie (nasza mała ojczyzna – książki o Janowie), zbiory z zakresu psychologii, pozycje dotyczące bajkoterapii, książki zachęcające do twórczego spędzania czasu, książki biograficzne czy z literatury podróżniczej itp.;

– zabawy z łamańcami językowymi i książkowymi zagadkami, przecież przyjemności nigdy za wiele;

– książkowe fotki – robić sobie czy innym zdjęcia na tle książek;

– „książka na receptę”, czyli książkowe zalecenia – przeczytanie fragmentu książki, zgodnie z receptą wydaną od ręki

Ile głów – tyle pomysłów, zachęcamy do poszukiwania kreatywności w bibliotekach, gdzie nigdy nie można się przecież nudzić. Znajdziesz mnie, gdzie? – Oczywiście, w Bibliotece!

Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej; foto: nadesłano