W sobotę, 11. grudnia w Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim odbył się już 35 wernisaż. Odmienność tematyki wystaw sprawia, że przybyłych – mimo zaostrzeń związanych z pandemią, – było wielu (Częstochowa, Warszawa, Lublin, Leżajsk, Krasnystaw). Dziękuję wszystkim, tym co przybyli i tym co trzymali kciuki za pomyślność spotkania.
To była szczególna wystawa fotograficzna, w szczególnej oprawie, z udziałem fantastycznej widowni. W Muzeum Fotografii Antoniego Florczaka w Janowie Lubelskim przy udziale Janowskiego Stowarzyszenia Ławeczka Dialogu zaprezentowana została wystawa Joanny Sidorowicz pt. „Chasydzi”. To znane nie tylko w Polsce zdjęcia przedstawiające chasydów przyjeżdżających do Lelowa, Leżajska, Radomska, Częstochowy oraz tych, który żyją między innymi w Mea Shearim („Sto Bram”), ortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy.
Po raz pierwszy wystawie fotograficznej towarzyszył… teatr. Amatorski Teatr Towarzyski z Lublina zaprezentował dwa szmoncesy żydowskie, pt.: „Krawiec Żydowski” Juliana Tuwima w wykonaniu Anny Gaik i Dariusza Borucha, oraz „Sprawa o alimenty” Antoniego Słonimskiego w wykonaniu Anny Gaik, Henryka Szuby i Jacka Bednarczyka. Znany lubelski artysta Andrzej Samborski wykonał trzy pieśni hebrajskie, m.in. „Hymn do aniołów”. Reżyserem tego mini spektaklu był Dariusz Boruch.
Do autorki wystawy, organizatorów i zgromadzonych gości przemówiła z ekranu Zafrira Malovany-Shmuckler. – Wiecie jak raz po raz zaskakiwać nas pomysłami, które świadczą o ścisłym związku i miłości między organizacją Janowa Lubelskiego w Izraelu a Stowarzyszeniem Ławeczka Dialogu – powiedziała Zafrira. – Bardzo, bardzo was kochamy i dziękujemy za wszystko, co robicie…”.
Wystawę można oglądać do 10. stycznia 2022 roku, a już 14. stycznia 2022 roku w piątek o godz. 18.00 wernisaż wystawy malarstwa Honoraty Adamczyk.
Zbigniew Nita; foto: Antoni Florczak