Rada Powiatu w Janowie Lubelskim… Od 1. października 1998 roku kadencja pierwsza, potem druga, trzecia, czwarta, piąta, a od 13. sierpnia 2018 roku szósta – obecna, po raz pierwszy pięcioletnia (wcześniej, były 4-letnie).
Rada, która podejmuje strategiczne decyzje dla rozwoju powiatu janowskiego, często uzależnione od wysokości środków własnych i zewnętrznych… Rada, którą cechują różne charaktery i zawody. Najwięcej jest nauczycieli i urzędników, najmniej rolników, prawników, przedsiębiorców i zawodowców w tej czy innej branży.
Radni zróżnicowani są nie tylko wiekiem, ale i doświadczeniem. Są nowicjusze i „długodystansowcy”, obecni i poprzedni przewodniczący i członkowie Zarządu i Prezydium Rady Powiatu, ludzie, z którymi współpracują pracownicy Starostwa i jednostek organizacyjnych.
Niektórzy, znają się jak „łyse konie”, mają kontakty i wiedzę, co się dzieje tu i tam, i pytania typu komu, po co i dlaczego. Reprezentują różne barwy polityczne – Prawo i Sprawiedliwość (w większości), Wspólnotę Samorządową i Polskie Stronnictwo Ludowe.
No i są mniej lub bardziej aktywni. Najwięcej pytań zadaje Stanisław Mazur, Grzegorz Pyrzyna, Bartosz Piech i Andrzej Ciupak. Pytania dotyczą m.in. sprawozdania Zarządu, zatrudnienia, zadłużenia, inwestycji drogowych, oświaty i służby zdrowia. Odpowiedzi najczęściej udziela Starosta Artur Pizoń i Skarbnik Powiatu Barbara Fuszara. Nieraz, głos zabiera Wicestarosta Michał Komacki, członkowie Zarządu – Władysław Sowa i Zenon Zyśko oraz Grzegorz Krzysztoń – Sekretarz Powiatu. Dawniej, zawsze dużo uwag było do radcy prawnego, teraz to się zmieniło.
Czasami, pytania i odpowiedzi są lakoniczne, a czasami emocje sięgają zenitu, chociaż daleko im do ław sejmowych. Radni od czasu do czasu się spierają, nieraz pośmieją, ale trzeba przyznać, że głosują niemalże w stu procentach jednomyślnie. Łączą ich wspólne zadania i inwestycje, m.in. termomodernizacja szpitala, budowa hali sportowej w Zespole Szkół „U Witosa”, powstające „centrum wsparcia” dla osób niepełnosprawnych na ulicy Bialskiej i oczywiście – inwestycje drogowe.
Trzeba uczciwie przyznać, że w tej kadencji dużo się dzieje, co prawda niektóre zadania zazębiają się z kadencji na kadencję, ale z roku na rok budżet jest coraz większy, a zadania – z coraz większym rozmachem, jak na tak mały powiat.
Warto dodać, że wyborcy znają swoich samorządowców na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim i docenią – albo i nie, punktując przy kolejnych wyborach samorządowych w 2023 roku. I nie pomogą kwiatki, czekoladki, reklamy, obietnice i inne cuda na kiju. Jeśli małżonka jest wyniosła i nieprzyjemna – liczba głosów w dół, jeśli nie ma uśmiechu i ukłonu na ulicy – poparcia brak, jeśli jest manipulacja, materializm, granie pod publikę i brak pomocy, chociaż pomóc można – szkoda startować. Póki co, jest czas, aby to zmienić, choć nadal jest sporo osób lubianych i szanowanych, którzy z poparciem wyborczym nie powinni mieć problemu…
Na zdjęciu, Rada Powiatu w Janowie Lubelskim VI kadencji. Siedzą (od lewej): Józef Wieleba i Władysław Sowa – Członkowie Zarządu, Barbara Fuszara – Skarbnik Powiatu, Marian Grela, Andrzej Ciupak – Wiceprzewodniczący Rady. Stoją (od lewej): Bartosz Piech, Daniel Rawski, Stanisław Rawski, Paweł Golec – Wiceprzewodniczący Rady, Michał Komacki – Wicestarosta, Antoni Kulpa, Grzegorz Pyrzyna, Zenon Zyśko – Członek Zarządu, Artur Pizoń – Starosta Janowski (Przewodniczący Zarządu), Sławomir Dworak – Przewodniczący Rady Powiatu, Stanisław Mazur, Józef Bańka (wcześniej, radna powiatową była śp. Ewa Janus), Andrzej Bielak, Piotr Rogoża, Grzegorz Krzysztoń – Sekretarz Powiatu.
Tekst; foto: Alina Boś