Coraz więcej cudzoziemców pracuje w powiecie janowskim

Z roku na rok, spada liczba osób bezrobotnych w powiecie janowskim. W 2003 było około 4 tys., dzisiaj jest 1900. W Powiatowym Urzędzie Pracy rejestrują się też bezrobotni Ukraińcy, którym przysługują te same formy wsparcia, co Polakom. Jedni i drudzy mogą korzystać m.in. ze szkoleń, staży, prac interwencyjnych i robót publicznych. W tym roku, z tego rodzaju form pomocy w wysokości 7,7 mln zł skorzystało 840 osób, w tym kilkunastu Ukraińców, a właściwie Ukrainek, które znajdują pracę m.in. jako tłumaczki w szkole lub opiekunki osób starszych. Niektóre, pracowały w gospodarstwach rolnych, np. przy zrywaniu malin. Obcokrajowcom się to opłaca, podobnie jak Polakom, wyjeżdżającym do pracy za granicę.

Oprócz Ukraińców, w Janowie i okolicy – jako kierowcy i spawacze, pracują Białorusini, Turkmeni, Gruzini, Armeńczycy, Hindusi z Indii, a od nowego roku pracę w naszych stronach znajdą Kolumbijczycy z Ameryki Południowej.

Gdzie szukają chleba Polacy z powiatu janowskiego? – Najwięcej osób pracuje w Anglii, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Część pracuje w Belgii, Francji, Austrii i Norwegii – mówi Tomasz Kaproń – Dyrektor PUP.

Rzadko kto zjeżdża z zagranicy na stałe do kraju, niektórzy wyjeżdżają do pracy sezonowo, a niektórzy przyjeżdżają do rodziny tylko na święta. I nawet jeśli byłyby oferty pracy – a są, to ze względu na mniejsze pieniądze nie zdecydują się na powrót. Owszem, są przypadki, kiedy brat – rezygnując z dobrze płatnej pracy w Anglii, wraca do domu, by zaopiekować się młodszym bratem, bo rodzice nie żyją, ale to są rzadkie przypadki.

Mówi się, że w powiecie janowskim trudno znaleźć pracę… To zależy… Fakt faktem, że najwięcej osób chce pracować w organach administracji państwowej, w urzędach, szkołach i innego rodzaju instytucjach rządowo – samorządowych, gdzie o pracę trudno, chyba że ktoś umiera, zmienia robotę lub odchodzi na emeryturę… Wtedy jest szansa…

Na rynku janowskim poszukiwani są specjaliści zarówno po szkołach zawodowych, jak i ludzie po studiach (mile widziany język obcy).

Braki kadrowe widoczne są w branży budowlanej, przemysłowej, gastronomicznej i produkcyjnej. Na rynku poszukiwani są fizjoterapeuci, kelnerzy, barmani, kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, kucharze, piekarze, operatorzy sprzętu robót ziemnych i obrabiarek skrawających, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, przedstawiciele handlowi, geodeci, kartografowie i księgowi.

– Trudności ze znalezieniem pracy w powiecie janowskim mają ekonomiści, historycy, politolodzy, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, specjaliści administracji publicznej i technologii żywności oraz spedytorzy i logistycy – wymienia Kaproń.

Alina Boś