Do ginekologa, kobiety powinny zgłaszać się regularnie, a nie tylko wtedy, gdy coś dolega… Poradnia ginekologiczno – położnicza wyremontowana

Fotel ginekologiczny, leżanka, oświetlenie, szafy medyczne i rejestracyjne, a do tego łazienka, klimatyzacja i odnowione wnętrza… Prawie 130 tys. zł kosztował generalny remont Poradni Ginekologiczno – Położniczej szpitala powiatowego w Janowie Lubelskim. Pieniądze w całości pochodzą z budżetu Powiatu Janowskiego, który stara się współfinansować zadania, korzystając ze środków zewnętrznych, ale… nie tym razem. Tutaj, trzeba było działać ekspresowo ze względu na warunki pracy i setki pacjentek. Tylko w tym roku, przez poradnię przewinęło się kilka tysięcy kobiet, w tym prawie 2,5 tys. pań przebadało się u profesora Andrzeja Wróbla. Niektóre z nich były operowane na oddziale z racji problemów onkologicznych.

Badania, często z wykorzystaniem markerów nowotworowych

O tym, czy kobieta zdecyduje się pójść do ginekologa, decyduje wiele czynników, m.in. opinia o lekarzu, odległość do specjalisty, cena za wizytę i badania, które – idąc prywatnie, trzeba zrobić na własny koszt… Do tego dochodzi poczucie wstydu i chroniczny brak czasu… To wszystko powoduje, że wśród pacjentek janowskiej poradni są kobiety, które odwiedziły tego typu specjalistę 20-, 30- a nawet 40 lat temu, podczas ciąży i porodu… Ale, co tam… Ważne, że teraz się zgłosiły, korzystając z badania, często z wykorzystaniem markerów nowotworowych. Oczywiście, zarówno wizyta, jak i badania są darmowe, płacone przez NFZ, podobnie jak pobyt na oddziale z racji operacji…

Specjaliści przyjmują „na miejscu”

Wiadomo, najwięcej pacjentek jest z powiatu janowskiego, które nie muszą teraz szukać pomocy „na zewnątrz”, ponieważ specjaliści przyjmują „na miejscu”. Z janowskich usług ginekologiczno – położniczych korzystają też kobiety z powiatu zamojskiego, lubelskiego, biłgorajskiego, kraśnickiego, niżańskiego, lubartowskiego i stalowowolskiego. Są też panie z Krakowa, Warszawy, Gdańska, Jasła, Wadowic, Szczecina i Śląska, a nawet Wielkiej Brytanii. Często przychodzą matki z córkami w wieku 15-20 lat, sporo jest kobiet ciężarnych. Są pacjentki w wieku 30-, 40-, 50-, 60 lat i więcej (najstarsza z pań ma prawie 90 lat). Niektóre z nich, badają się profilaktycznie, a niektóre szukają pomocy z racji krwawienia i zakażenia dróg rodnych, zaburzeń miesiączkowania, dolegliwości w okresie menopauzy, leczenia niepłodności i nadżerek, nietrzymania moczu, mięśniaków macicy, torbieli jajników, plastyki krocza, ciąży wysokiego ryzyka, chorób nowotworowych narządu rodnego… I dobrze… Im szybciej zbada to lekarz, tym większa szansa na wyleczenie, zgodnie z zasadą, że do ginekologa kobiety powinny zgłaszać się regularnie (najlepiej raz w roku), a nie tylko wtedy, gdy coś dolega…

Poradnia mieści się na pierwszym piętrze janowskiego szpitala

Oczywiście, nadal najwięcej zależy od lekarzy, których braki odczuwa również szpital janowski, ale nie w poradni i nie na oddziale ginekologii i położnictwa… W 2019 roku, personel medyczny wzbogacił się o dwóch profesorów, specjalistów ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej – Tomasza Rechbergera i Andrzeja Wróbla. Trzy miesiące temu, do „załogi” dołączył kolejny ginekolog położnik, wicedyrektor ds. medycznych szpitala i kierownik oddziału ginekologiczno – położniczo – noworodkowego Dariusz Gałecki. Na oddziale i w poradni, a bywa, że tylko na oddziale, pracują też inni ginekolodzy położnicy: Roman Kaproń, Sylwester Kowal, Anna Chojecka – Tokarska, Wiesław Ślusarski, Krystyna Patejuk, Alicja Gębala i Irena Sidor. Na oddziale pracuje też dwóch pediatrów neonatologów: Bernarda Pawlus i Edyta Robak – zastępca lekarza kierującego ds. noworodków. Położną oddziałową jest Grażyna Szabat. W poradni, pracują dwie położne – Justyna Chmiel i Grażyna Fusiara, która zachęciła i zachęca setki kobiet do tego typu badań.

Poradnia mieści się na pierwszym piętrze janowskiego szpitala. Wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 15 8435393, umówić się na wizytę i zarejestrować. Nieraz trzeba poczekać kilka dni, a nieraz kilka godzin od rejestracji. Tylko tyle i aż tyle, żeby wiedzieć, co i jak…, żeby mieć spokój…

—–

Na pierwszym zdjęciu, podczas oficjalnego odbioru i poświecenia poradni (od lewej): ks. Krzysztof Lipski, Renata Ciupak – Dyrektor szpitala, Michał Komacki – Wicestarosta, Grażyna Fusiara – położna, Artur Pizoń – Starosta Janowski, Justyna Chmiel – położna, Dariusz Gałecki – Wicedyrektor szpitala, Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP, prof. Andrzej Wróbel.

Na drugim zdjęciu ginekolodzy położnicy (od lewej): Dariusz Gałecki, Irena Sidor, Anna Chojecka – Tokarska, Tomasz Rechberger, Roman Kaproń, Andrzej Wróbel.

Na trzecim zdjęciu (od lewej): Irena Sidor – ginekolog położnik, Joanna Bieniek – położna, Anna Winiarska – położna, Anna Chojecka – Tokarska – ginekolog położnik, Grażyna Janik – położna, Dariusz Gałecki – ginekolog położnik, Kinga Budkowska – mgr położnictwa, Jolanta Dąbek – położna, Irena Sokół – sekretarka medyczna.

Tekst; foto: Alina Boś; zdjęcia z oddziału – Grzegorz Jargiło