Drugi wyjazd z Erasmus+ do Schwäbisch Hall

Dziesięcioro uczniów z klas trzecich z I LO pod opieką pani Dyrektor Wiesławy Dyjach oraz pani Agnieszki Wołoszyn wyjechało w dn. 04.12-14.12.2022 roku do Schwäbisch Hall w Niemczech. Był to już drugi wyjazd młodzieży, związany z realizacją projektu „Europejski Zielony Ład – wyzwania dla edukacji szkolnej” w ramach programu Erasmus+. Celem mobilności zagranicznej uczestników było nabycie wiedzy na temat oszczędzania środowiska i jego zasobów w kontekście realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.

W trakcie wyjazdu, młodzież poznała niemiecki system edukacji i odwiedziła trzy szkoły, realizujące naukę od szkoły podstawowej do technikum: Schulzentrum West Johannes-Brenz-Gemeinschaftsschule Gerwerbliche Schule oraz Waldorschule w Schwäbisch Hall. Uczniowie dyskutowali z rówieśnikami o sposobach oszczędnego gospodarowania energią oraz porównywali polskie i niemieckie obyczaje bożonarodzeniowe.

Główny nacisk projektu położony jest na zdobycie wiedzy o zrównoważonej gospodarce ekologicznej, stąd m.in. wizyta w lokalnej fabryce Kärcher, by poznać kierunki realizacji założeń EZŁ – wykorzystanie w produkcji paneli fotowoltaicznych, roślinności i wielu innych rozwiązań ekologicznych. Najciekawsze informacje pojawiły się podczas zwiedzania sortowni odpadów, ponieważ Niemcy prowadzą stuprocentowy recycling a odzyskane surowce wykorzystują w produkcji nowych towarów.

Z uwagi na fakt, że powiat Schwäbisch Hall jest pionierem w prowadzeniu czynności w zakresie ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu na poziomie gospodarczym, politycznym oraz społecznym, to nieodzownym elementem wizyty jest spotkanie z władzami miasta i powiatu. Podczas wizyty w Niemczech uczestnicy projektu Erasmus+ spotkali się z Prezydentem miasta Schwäbisch Hall Danielem Bullingerem oraz Anil Kübel, która pełni funkcję zastępcy Starosty Schwäbisch Hall Gerharda Bauera. Włodarze przybliżyli historię miasta słynącego z produkcji soli oraz obecną politykę gospodarczą i ekologiczną powiatu.

Oprócz wiedzy merytorycznej w programie znalazły się także aspekty kulturoznawcze – zwiedzanie Schwäbisch Hall, galerii sztuki Würth, muzeów: Mercedesa w Stuttgarcie, BMW w Monachium oraz weekendowy wyjazd do Francji i wizyta w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Szczegółowa relacja z wyjazdu znajduje się na fanpage’u projektu na Facebooku https://www.facebook.com/Europejski-Zielony-%C5%81ad-wyzwania-dla-edukacji-szkolnej-103368912272740

Emilia Żuber – koordynator projektu; foto: archiwum LO