Dwunasta odsłona Narodowego Czytania z Biblioteką Pedagogiczną i jej gośćmi

Akcję Narodowego Czytania zapoczątkowano w 2012 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a pomysłodawczynią była Agnieszka Celeda, ówczesna dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa w Kancelarii Prezydenta RP. Pomysłodawcy zapragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.

Lekturą tegorocznego wspólnego czytania była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść tej znamienitej pisarki. Powstawała w latach 1886-1887, w formie książki ukazała się w 1888 r. Ze względu na barwne opisy nadniemeńskiej przyrody, wykreowanie literackich wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło często porównywane jest do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów i czytelników.

Na scenografię do czytania lektury wybraliśmy plener – piękne, leśne janowskie Arboretum. Arboretum daje możliwość skorzystania z jego dobrodziejstw na co dzień, służy kontaktowi z naturą i według nas może nawiązywać do bogatych opisów zachwycającej nadniemeńskiej przyrody. To przecież, m.in. właśnie przyroda stanowi istotny element powieści Orzeszkowej, gdzie człowiek i otaczająca go natura tworzą silny związek.

Fragmenty powieści czytali: Dyrektor PBW im. KEN w Lublinie – Barbara Rzeszutko, wicedyrektor PBW im. KEN w Lublinie – Maciej Sztorc, Irena Krawiec – animatorka i założycielka zespołu „Jarzębina”, Andrzej Łukasik – prezes Klubu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych KRON w Janowie Lubelskim, Jarosław Lalik – przewodnik turystyczny po Zamościu i Roztoczu, uczniowie kl. II „d” I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim – Wiktoria Chmiel i Gennaro Dalessio,  członkowie Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo Styl” – Krystyna Łukasiewicz, Zuzanna Skoczyńska, Jadwiga Pietras, wiceprezeska ZERiI Oddział Janów Lubelski – Halina Pawusiak, wiceprezeska Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego – Urszula Pachuta i bibliotekarze.

Film oraz prezentacje wybranych fragmentów powieści można obejrzeć na:

Zapraszamy serdecznie do wspólnej lektury!

Pięknie dziękujemy wszystkim czytającym za zaangażowanie i udział w projekcie i już teraz zapraszamy na kolejne Narodowe Czytanie za rok, kiedy czytać będziemy „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

Film zrealizował Marcin Szostek z PBW im. KEN w Lublinie, zdjęcia wykonali: Marcin Szostek i Piotr Wiechnik, bibliotekarze PBW im. KEN w Lublinie i Anna Łopata.

Biblioteka Pedagogiczna w Janowie Lubelskim