Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to bezpłatna inicjatywa czytelnicza i edukacyjna, organizowana w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.
Organizatorami akcji jest Szkoła Podstawowa nr 33 w Bytomiu z koordynatorką Akcji Małgorzatą Ficoń oraz Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu. W akcji, mogą brać udział: przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, biblioteki wszystkich typów oraz inne zainteresowane instytucje (np. domy dziecka, świetlice środowiskowe, domy kultury itd.).
Główne cele akcji to promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
W tym roku, Biblioteka Pedagogiczna wraz z chętnymi klasami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowie Lub. – klasami: II c, III a i III c, po raz drugi wzięła udział w imprezie. W ramach przedsięwzięcia, dzieci z kl. II c wraz z wychowawczynią p. Joanną Lalik na zajęciach plastycznych, poprzedzonych przeczytaniem opowiadania Bruno Ferrero (cykl „365 krótkich opowiadań dla ducha” – Najpiękniejsze serce), wybranymi przez siebie emocjami artystycznie wypełniły swoje serca. Wychowawczyni tłumaczyła dzieciom, jak bardzo ważna jest prawidłowa praca serca dla życia, jaką rolę na co dzień odgrywają emocje, te dobre i te złe… Pamiętając o tym, że przy dzieleniu się sercem z innymi, można natknąć się nie tylko na radość, szczęście… ale także na zranienia, złe doświadczenia i przykrości. Warto jednak mieć na uwadze, że dzięki różnym doświadczeniom wzmacniamy siebie i kształtujemy piękno swojego serca.
Warsztatami bibliotecznymi, przeprowadzonymi razem z dziećmi z klas III a i III c wraz z wychowawczyniami p. Dorotą Małek i p. Wiolettą Małysz przy współpracy p. Elżbiety Jaworskiej, pracownika Ohp GW Janów Lubelski, wzbogaciliśmy „sercową” Akcję. Próbowaliśmy „stworzyć” w grupach swoje, idealne serca wypełniając je wybranymi emocjami. Znalazły się w nim te dobre i te złe emocje. To właśnie sygnały, wysyłane przez serce do mózgu, wpływają na nasze zachowania i wrażliwość.
Na spotkaniu, nie zabrakło przykładów z literatury, która szczególnie chętnie posługuje się motywem „serca”, co w Roku Romantyzmu nabrało dodatkowego wyrazu.
Akcję „Serce dla Serca” uświetniła scenka filmowa o sercu – oczywiście, którą zagrali nasi wspaniali „sercowi” aktorzy: p. Krystyna; p. Zuzanna; p. Basia i p. Ryszard (wszyscy z zapałem działają w Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” Janów Lubelski i mają ogromnie piękne serca).
Dziękujemy z całego serca za udział w akcji i zapraszamy za rok.
Organizatorzy – pracownicy Biblioteki Pedagogicznej