Forum Ekonomiczne w Karpaczu z udziałem uczennic ZST

Sylwia Kołtyś i Mariola Wiechnik – uczennice Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim, kształcące się w zawodzie technik ekonomista, oraz Kamila Surowska – nauczycielka przedmiotów ekonomicznych uczestniczyły w XXXII Forum Ekonomicznym w Karpaczu największej i najważniejszej konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w 18 Forum Ekonomicznym Młodych Liderów.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum było: „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”. Podczas Forum, delegacja ZST uczestniczyła w rozmowach na temat świata nauki, biznesu, gospodarki i polityki – kluczowych kwestii dla Europy Środkowo-Wschodniej. Dyskusja dotyczyła bezpieczeństwa regionu, odbudowy Ukrainy, geopolityki, inflacji, walki z dezinformacją i sztucznej inteligencji. Łącznie, odbyło się 470 paneli dyskusyjnych i wydarzeń towarzyszących. Podczas Forum, przyznano również nagrodę dla „Człowieka Roku 2023”. Uhonorowany nią został ambasador USA – Marek Brzeziński.

W dniach 5-7 września 2023 roku w konferencji w Karpaczu brało udział ponad 5 tys. przedstawicieli biznesu, prezydentów, premierów i ministrów z Polski i zagranicy, jak również liczne grono dziennikarzy. Był to bardzo intensywny czas, wypełniony licznymi spotkaniami i merytorycznymi rozmowami. Przedstawicielki ZST uczestniczyły w następujących panelach dyskusyjnych: „Scenariusze dla bezpiecznego świata”, „Wyzwania gospodarcze w dobie kryzysów. Gospodarka w trzeciej dekadzie XXI w.”, „Pieniądz Cyfrowy Banku Centralnego – postęp czy zagrożenie?” i „Antidotum na nieuchronne problemy jutra”. Udział w Forum Ekonomicznym pozwolił młodzieży pogłębić wiedzę z zakresu aktualnych problemów współczesnego świata, poszerzył perspektywy, stał się również inspiracją do działania w środowisku lokalnym.

Ponadto, w ramach 18 Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, które odbywało się w Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze, młodzież brała udział w warsztatach tematycznych: „Profesjonalne podejście do fotografii portretowej”, prowadzonych przez fotografa Aleksandra Wolaka, oraz „Jak skutecznie oszczędzać na przyszłość?”, prowadzonych przez Alinę Prochasek – Prezes Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych.

Organizatorem wyjazdu dla młodzieży był Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw z siedzibą w Lublinie.

Kamila Surowska – nauczyciel przedmiotów ekonomicznych