Galeria Muzealna… 34 wystawa z udziałem Zbigniewa Furmana i Maxa Skrzeczkowskiego

Czwartek, 18. listopada, godz. 18.00 – Galeria Muzealna przy Muzeum Fotografii zaczęła się zapełniać. To dzięki zapowiedzianemu wcześniej spotkaniu z fantastycznym fotografem – Zbyszkiem Furmanem z Warszawy i jego wystawą „Męskie rozmowy”.

„Męskie rozmowy” to przemyślane i z pełnym kunsztem fotograficznym wykonane portrety mężczyzn, znanych z filmu, polityki, dziedzin artystycznych. Uczta dla oka, nauka użycia światła w fotografii.

Spotkanie zostało dopełnione inspirującą prezentacją multimedialną 12 fotografów z różnych krajów, fotografujących „tylko dla dorosłych”, w wykonaniu Dyrektora Kazimierskiego Ośrodka Kultury i Promocji Turystyki – Maxa Skrzeczkowskiego. Takie męskie rozmowy w czwartkowy wieczór… Właśnie Max za całokształt działań dla dobra fotografii otrzymał zaszczytny tytuł przyjaciela Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim.

Cieszy fakt, że grono chętnych do spotkań w Galerii Muzealnej podczas kolejnych wernisaży wystaw fotograficznych stale się powiększa, mimo dość restrykcyjnych zasad obowiązujących podczas pandemii. Wszyscy musieli być zaszczepieni.

W spotkaniu uczestniczyli: Wicewojewoda Lubelski Bolesław Gzik, Wiceprezes Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej – Waldemar Siatka, koledzy z Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików: z Kielc – Jerzy Piątek, Ostrowca Świętokrzyskiego – Andrzej Kosikowski i Lublina – Krzysztof Kuzko i Witold Cegiełka, Stanisław Kliszcz z Krasnostawskiego Ośrodka Kultury, Waldemar Kuśmierczyk Nadleśniczy z Janowa Lubelskiego, przyjaciel Muzeum Stefan Stypułkowski z Zakrzówka oraz Polikarp Lis (uczestnik 34 wernisaży), Klub Rotary Janów oraz grupa „Vitalnych” też z Janowa. Bardzo dziękuję również wszystkim, których nie wymieniłem.

Dziękuję firmie Max Elektro z Janowa (Roman Oleszko), firmie GeoLogicznie z Chełma (Grzegorz Chweściuk), Nadleśnictwu Janów Lubelski (Waldemar Kuśmierczyk) za pomoc. Dziękuję autorowi wystawy Zbigniewowi Furmanowi z Warszawy oraz Maxowi Skrzeczkowskiemu z Kazimierza Dolnego za wszystko.

Zapraszam do obejrzenia wystawy tylko do dnia 29 listopada! Wystawa wyjedzie tym razem na Festiwal Fotograficzny do Bielska Białej. A już 11 grudnia w sobotę o godzinie 18.00 będzie możliwość zapoznania się z kulturą żydowską. Joanna Sidorowicz z Częstochowy zaprasza już dziś na „Chasydów” – znaną i piękną wystawę. Myślę, że podczas wernisażu będzie jakaś miła niespodzianka.

Mam nadzieję, że pomysł, zaprezentowany przez Wicewojewodę Gzika, zrealizujemy na nowym, wyremontowanym janowskim rynku.

Antoni Florczak; foto: archiwum autora