Gmach „starego” ogólniaka do modernizacji

Jeden z okazalszych i najstarszych budynków szkolnych w powiecie janowskim zostanie gruntownie wyremontowany. Od środka.

Przymiarki do modernizacji gmachu starego ogólniaka czyniono od lat, ale dopiero teraz plany zaczynają się krystalizować. Finansowo też.

Pierwsze dofinansowanie z „Polskiego Ładu” w wysokości ponad 4,1 mln zł Powiat Janowski otrzymał w sierpniu br. Teraz, organ prowadzący szkołę ubiega się o wsparcie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sam też dołoży parę groszy. Koszt zadania oszacowano na ponad 7,2 mln zł.

Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ma być bezprogowo, antypoślizgowo, bezpiecznie i oszczędnie.

Wewnątrz – winda, z zewnątrz – podjazd dla osób niepełnosprawnych, a wszędzie – oświetlenie ledowe, energooszczędne. No i jeszcze, nowe drzwi i okna, nowe łazienki, posadzki, balustrady… I instalacje – elektryczna, hydrantowa, wodno – kanalizacyjna, odgromowa… A do tego, monitoring, ale zdroworozsądkowy, tak aby i uczeń i nauczyciel czuł się w szkole bezpiecznie i komfortowo, a nie… niepewnie i nerwowo…

Realizacja zadania – w 2023 i ’24 roku.

Alina Boś; foto: archiwum LO