Jak spędzają ferie zimowe dzieci w powiecie janowskim?

Trwają ferie zimowe w województwie lubelskim. W powiecie janowskim wolny czas organizują dzieciom i młodzieży gminy, ośrodki kultury, szkoły i biblioteki. Oto kilka przykładów.

W gminie Batorz, postawiono na warsztaty wokalne, taneczne i instrumentalne. Dzieci uczą się grać na instrumentach dętych, klawiszowych i perkusyjnych. Są zajęcia z zakresu nauki śpiewu oraz tańca współczesnego. Jest kino zimowe, warsztaty plastyczne i zajęcia sportowe, a 29. stycznia na koncercie karnawałowym w Gminnym Ośrodku Kultury w Batorzu wystawione zostaną jasełka w wykonaniu uczniów z miejscowej szkoły. Czas wolny organizuje dzieciom Gminny Ośrodek Kultury w Batorzu (we współpracy z biblioteką i szkołą w Batorzu).

W gminie Chrzanów, ferie zakończą się balem karnawałowym z konkursem na najciekawszego przebierańca. Póki co, dzieci grają w bilard, szachy. Są zajęcia sportowe, warsztaty plastyczne, kino domowe i foto-budka, a każdego dnia – poczęstunek, przygotowywany przez KGW Chrzanowianki i Klub Seniora. Organizatorem „Kreatywnych ferii” jest Wójt Gminy i Gminna Biblioteka Publiczna.

W gminie Dzwola, przerwę w nauce wypełniły zajęcia artystyczne z Klubem Seniora, karaoke oraz spotkania z książką z wykorzystaniem papierowego teatru obrazkowego – „kamishibai”, wywodzącego się z Japonii, podobnie jak karaoke. Zwieńczeniem ferii był karnawałowy bal przebierańców, a ich organizatorem – Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury w Kocudzy.

W gminie Godziszów, na ferie zimowe zaprasza Gminne Centrum Kultury i Promocji oraz Biblioteka w Godziszowie. Dzisiaj, po południu dzieci zabierają ze sobą babcie i dziadków na Dzień Babci i Dziadka, a jutro z rana wszyscy mogą się spotkać na Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek dla dzieci i młodzieży. Na czwartek, na godz. 14.00 zaplanowano spotkanie z książką, gry, konkursy i zabawy, a na 17.30 – zumbę z elementami tańca i aerobiku. Piątek będzie przebiegał pod znakiem teatru dla dzieci i nie tylko, pt. „Magiczna księga”.

W gminie Janów Lubelski, na „Ferie w kinie” zaprasza Janowski Ośrodek Kultury. W repertuarze, m.in. „Zadziwiający kot Maurycy”, „Jak zostałem samurajem” oraz „Foki kontra rekiny”. Ceny biletów dla najmłodszych kinomanów kształtują się na poziomie 15-, 18 zł. Dzieciaki mogą też korzystać z warsztatów plastycznych. Ferie w JOK-u zakończy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (31. edycja, niedziela, 29. stycznia, godz. 16.00).

Na aktywny wypoczynek i to na promocyjnych warunkach zaprasza na pływalnię janowska „Otylia”. Pływanie to dobry sposób na odciągnięcie dzieci od komputera i telewizora, nic więc dziwnego, że niektórzy rodzice rozważają wspólną z dziećmi tego typu aktywność.

Ciekawą i nietuzinkową ofertę spędzania wolnego czasu zaproponowała najmłodszym Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Janowie Lubelskim. Zaczęto od warsztatów hafciarskich pod hasłem „Tańcowała igła z nitką”, zajęć literacko – plastycznych, „planszówkowych rozmaitości” oraz warsztatów quillingowych, polegających na tworzeniu ozdób z wąskich pasków papieru, zwiniętych w kształt spiralnej sprężyny (z wykorzystaniem igły i kleju). Dzieci zapoznają się też z teatrzykiem kamishibai, porobią papierowe cuda (bez nożyczek i kleju) i „Zgrają się ze ,zgrają’ ”. Ferie w bibliotece zakończy „Myślenie wizualne”, czyli… „Warsztaty niebanalne” i Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci.    

Na zajęcia edukacyjno – rekreacyjne, a więc zabawę połączoną z nauką, zaprasza Park Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim. Na dzieci w wieku 4 – 12 lat czekają klocki elektroniczne o różnym stopniu trudności, filmy w technologii 2- i 3 D, ogniska z pieczeniem kiełbasek, zajęcia ruchowe, plastyczne i przyrodnicze oraz spotkania „ze zwierzątkiem”.

Na „Ferie w lesie” w czwartek, 26. stycznia w godz. 10.00 – 12.30 zaprasza Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie”, Nadleśnictwo Janów Lubelski. Dzieci „potropią” leśne zwierzęta, popodglądają życie bobrów i zapoznają się ze sprzętem do filmowania i fotografowania zwierząt i ptaków bez ich niepokojenia (mowa o lornetkach, fotopułapkach i wideo-rejestratorach na podczerwień).

Ciekawy dzień zapowiada się dzisiaj w Szklarni w Ostoi Konika Biłgorajskiego. Dzieci będą mogły dokarmiać ptaki i konie, robić karmniki i bawić się na wspólnym ognisku. Organizatorem „Dnia z konikiem biłgorajskim” jest janowski Ośrodek Zamiejscowy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Ciekawą formę spędzania wolnego czasu dla dzieci z janowskich grup formacyjnych parafii pw. Św. Jana Chrzciciela wymyślił ks. proboszcz Tomasz Lis – dziekan dziekanatu janowskiego. Mowa o tygodniowych półkoloniach dla ponad 50 dzieci, podczas których zwiedzano fabrykę i muzeum bombki choinkowej w Nowej Dębie, fabrykę i muzeum porcelany w Ćmielowie, fabrykę wyrobu opłatków w Bodzechowie i fabrykę krówek w Opatowie. Dzieciaki uczestniczyły też w warsztatach pieczenia chleba w Osadzie Leśnej „Doboszówka” w Kalennem. Druga część ferii to zimowisko w Zakopanem (zimowe szaleństwo potrwa do końca tygodnia).

Kino, basen, trampolina, ognisko, wycieczki i wyjazdy do Lublina, „Doboszówki” w Kalennem i nie tylko… W czasie ferii, nie nudzą się też dzieci z janowskiego „Promyka” i „Słonecznego Domu”.

W gminie Modliborzyce czas wolny dla dzieci organizuje biblioteka „U Kazimierza”. Dzieci mogą bawić się w „kąciku malucha”, korzystać z komputerów oraz grać na Xbox-ie. Podobne zajęcia organizowane są w filiach biblioteki „U Kazimierza” (w Stojeszynie Pierwszym, Wierzchowiskach Pierwszych i Wolicy Pierwszej).

Półkolonie na sportowo, czyli zajęcia na macie i w terenie, połączone z wyjazdami i wycieczkami, zorganizował dla kilkudziesięciu zawodników judo Sebastian Rogoża – trener judo team Modliborzyce.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też ferie zimowe w gminie Potok Wielki, organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury. Dzień w dzień rodzice dowożą dzieci na zajęcia plastyczne, kulinarne i fotograficzne. Są dyskoteki, dzieci grają w tenisa stołowego i gry planszowe, oglądają (dzisiaj) „Kopciuszka” i Śpiącą Królewnę” – przedstawienia teatralne w wykonaniu aktorów z Krakowa. Ferie 2023 zakończy wspólne ognisko ze śpiewem i pieczeniem kiełbasek.

Pierwsze i drugie zdjęcie dotyczy półkolonii w Zakopanem, trzecie obrazuje warsztaty pieczenia chleba w „Doboszówce” w Kalennem.

Alina Boś; foto: archiwum janowskiego Sanktuarium