Janowscy emeryci w Łodzi – mieście włókiennictwa i kinematografii

Łódź leży w środkowej Polsce. Jest czwartym polskim miastem pod względem liczby mieszkańców po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu…

W dniach 12 – 13 kwietnia 2024 roku 32-osobowa grupa z PZERiI O/R w Janowie Lubelskim pod kierownictwem Przewodniczącej Zofii Widz – Baryły wybrała się na wycieczkę turystyczno – krajoznawczą do Łodzi. Wiadomości przekazywali i oprowadzali po mieście przewodnicy: Agnieszka Kołacz – pierwszego dnia, drugiego – jej mąż Marek. Opowiadali ciekawie, a czas płynął błyskawicznie, bo wiadomości były interesujące.

Łódź to stolica regionu i miasto o tradycjach przemysłowych, miasto czterech kultur, stolica polskiego filmu. Wielokulturowość miasta widoczna jest w jego architekturze i topografii. Historię i kulturę Łodzi można poznać, odwiedzając Muzeum Miasta Łodzi, Kinematografii, Włókiennictwa i Muzeum Fabryki.

Ciekawostką Łodzi jest jedna z najbardziej znanych w kraju ulic, jednocześnie najdłuższy polski deptak i wizytówka miasta – ulica Piotrkowska. Tętni życiem przez okrągły rok – mieszczą się tu sklepy, restauracje, kawiarnie, puby, ogródki i kluby muzyczne. Bardzo ciekawym miejscem dla mieszkańców i turystów są instalacje artystyczne: Pasaż Róży i Narodziny Dnia.

Podczas zwiedzania, warto unieść głowę i zobaczyć, jak fasady budynków uginają się od ciekawych artystycznie detali architektonicznych – kariatyd, płaskorzeźb czy wykuszy. Czasem trzeba też spojrzeć pod nogi – widać wtedy Aleję Gwiazd, nawiązującą do filmowego dziedzictwa Łodzi, i Pomnik Łodzian – pas jezdni, ułożony z blisko 17 tysięcy kostek brukowych z żeliwną płytką z imieniem i nazwiskiem fundatorów.

Łódź to piękne miasto… Można tu zobaczyć Stajnię Jednorożców i pomnik jednorożca, Kamienicę pod Gutenbergiem, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Pałac Steinertów, Pałac Heinzla i „Manufakturę” – jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów poprzemysłowych, który jest wizytówką Łodzi z różnymi atrakcjami dla rodzin, turystów i fanów nocnej muzyki. Inwestor – chcąc połączyć dawny klimat i tradycję z nowoczesnością, nadał obiektowi nazwę „Manufaktura”, dbając o to, by projekt architektoniczny charakteryzował się jak największą funkcjonalnością – oprócz sklepów, są tu liczne muzea, kino, teatr i gastronomia. Dzisiejsze centrum kultury i rozrywki powstało w miejscu dawnej fabryki włókienniczej. Do dziś zachowały się wszystkie budynki, tworzące pełen cykl produkcyjny tkanin – od przędzalni, przez tkalnię po wykańczalnię. To wszystko mieliśmy okazję obejrzeć.. Bardzo ciekawe… Warto było…

Kolejne ciekawe miejsce to zespół fabryczno – mieszkalny nad rzeką Jasień – Księży Młyn, zbudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera – najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Powstał na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do miejscowego plebana, stąd jego nazwa. Księży Młyn to cała dzielnica – dawne imperium rodzin Scheiblerów i Grohmanów. W 1971 roku uznany za zabytek architektury przemysłowej. Dziś, Księży Młyn jest magnesem, przyciągającym turystów, artystów i fotografów, jest miejscem gdzie można poznać klimat dawnej Łodzi. Osiedle jest systematycznie odnawiane, jego atutem jest mnóstwo zieleni.

Po zwiedzaniu, posililiśmy się w restauracji „Bar u Rumcajsa” i udaliśmy się na nocleg do hotelu Boutique Hotel’s II. Spanko bardzo dobre, super miejsce a rano pyszne śniadanko – do wyboru, co się komu zamarzyło… Na słono, na słodko, ciepłe czy zimne… Potem, zwiedzanie wcześniej opisanych już miejsc, obiad u Rumcajsa i powrót do domu. Szkoda, że czas nam tak szybko mijał, nie chcieliśmy się rozstawać. Wspaniała grupa, wesoła, zżyta ze sobą, po prostu – zgrana rodzina.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, że mogliśmy przeżyć te niezapomniane chwile razem i zacieśnić relacje w gronie naszej wspaniałej grupy, dziękujemy panu kierowcy, który z poczuciem humoru, szczęśliwie obwiózł nas w obie strony, kol. Zosi Widz – Baryła za trud, włożony w organizację tego przedsięwzięcia. To był „strzał w dziesiątkę” – chcemy więcej…

Urszula Zielonka – Sekretarz Zarządu; foto: Agnieszka Gierczak