Jest ciepło i przytulnie. Prawie milion zł pochłonęła kompleksowa termomodernizacja szkoły w Ładzie

Nieźle… Na krajową listę przyjaznych środowisku obiektów użyteczności publicznej trafił kolejny… Tym razem, jest to budynek szkoły podstawowej w Ładzie.

Zaczęło się od wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, izolacji ścian fundamentowych oraz ocieplenia ścian nadziemnych i stropodachu.

Zmieniono też sposób ogrzewania. Stary węglowy piec zastąpił kocioł nowej generacji, opalany pelletem. – W szkole jest ciepło i przytulnie, i nie ma śladu po starej zakamienionej instalacji centralnego ogrzewania – informuje Marcin Sulowski – Wójt Gminy Chrzanów.

Szkoła w Ładzie to niewielka szkółka, w której uczy się około 80 uczniów. Gmina Chrzanów też do największych nie należy, ale sięgać po środki zewnętrzne potrafi, o czym świadczy termomodernizacja placówki za prawie milion zł (koszt ogółem – 974.100,92 zł, z czego 665.593,44 zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, reszta to wkład własny gminy).

Kompleksowa termomodernizacja budynku szkoły zniweluje straty ciepła i zmniejszy koszty ogrzewania, przynosząc konkretne oszczędności. Oczywiście, obok korzyści finansowych równie ważny jest aspekt ekologiczny, czyli pozytywny wpływ na środowisko.

Alina Boś; foto: Mirosław Flis