Nowe maszty i flagi przed budynkiem Starostwa i Urzędu Miasta

Okazałe, estetyczne, intensywnie kolorowe, przykuwające wzrok, widoczne ze znacznej odległości… Przed budynkiem Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta zawisły pionowe flagi Powiatu Janowskiego, Rzeczypospolitej Polskiej i Województwa Lubelskiego. Zawieszone na białych i solidnych, 6-metrowych szklanych masztach z ramieniem obrotowym, podkreślają państwowy i publiczny charakter obu instytucji. Flagi mają wymiary 1,2 m x 2,5 m.

Solidna konstrukcja cechuje też 10-metrowy maszt flagowy w ukośne, biało – czerwone barwy, z korbą i głowicą obrotową, na którym podczas uroczystości państwowych zawiśnie flaga państwowa, pozioma, o wymiarach 1,5 m x 2,4 m.

Tym sposobem, teren wokół pomnika Józefa Piłsudskiego został przygotowany do funkcji reprezentacyjnych. Nowe flagi i maszty są dopełnieniem wyglądu nie tylko frontu budynku, ale i otoczenia – zieleni, kwiatów i trawnika (wszystko, w systemie samonawadniającym). Całość objęta jest monitoringiem, a dostosowanie urzędu do potrzeb osób niepełnosprawnych w formie schodów i windy też nie jest bez znaczenia.

Warto dodać, że lada dzień maszty zostaną wzbogacone o solarne oświetlenie, które z dziennego trybu czuwania – za sprawą automatycznego czujnika zmierzchu, zamieni się w nocny tryb oświetlenia.

– Koszt zakupu i montażu masztów i flag oraz zagospodarowania otoczenia wraz z nawodnieniem to kwota rzędu 50 tys. zł. Pieniądze – po połowie, pochodzą z budżetu powiatu i gminy – informuje Jan Wiśniewski – Naczelnik Wydziału Logistyki i Gospodarki Mieniem janowskiego Starostwa.

W ślad za akcją z flagami i masztami, pójdzie wymiana godeł w wydziałach Starostwa. – Stare, wyblakłe godła, niektóre jeszcze po Urzędzie Rejonowym, zastąpią nowe, i to jeszcze w tym roku – informuje Grzegorz Krzysztoń – Sekretarz Powiatu.

Na koniec, jedna uwaga. Flaga nie może być splątana, brudna i postrzępiona… Fladze należy się cześć i szacunek…

Tekst; foto: Alina Boś