Rośnie liczba seniorów, którzy pobierają świadczenia z ZUS na konto bankowe. Pozostali korzystają z przekazów pocztowych. Tych ostatnich Zakład Ubezpieczeń Społecznych też próbuje zachęcić do zmiany nawyków, prowadząc kampanię informacyjną pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.
Oddział ZUS w Biłgoraju wypłaca ponad 69 procent emerytur i rent przelewami na rachunki bankowe. Pozostałe, czyli prawie 42 tys. świadczeń, dostarczają w gotówce listonosze.
Największy odsetek ubankowionych klientów jest wśród osób, pobierających nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, emerytury pomostowe, świadczenia przedemerytalne i różne zasiłki. Najmniejszy odsetek wypłat na rachunki dotyczy tzw. świadczenia Mama4plus i 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Dlaczego część nadal woli listonosza?
ZUS sprawdził, co kieruje klientami, którzy otrzymują świadczenia pocztą. Pod koniec ubiegłego roku zapytał o to prawie 4,5 tys. osób. Ankietowani wyjaśniali, że gotówka w domu daje im poczucie kontroli, poza tym trudno im dotrzeć do bankomatów i miejsc, gdzie mogą płacić kartą. Obawiają się, że bankowość elektroniczna jest skomplikowana. Co ciekawe, aż co czwarty twierdzi, że ma konto w banku, tylko nie podał go w ZUS. Co trzecia osoba zadeklarowała, że potrzebuje pomocy i edukacji w zakresie bankowości elektronicznej i posługiwania się kartą płatniczą, a także korzystania z internetu. Większa wiedza na ten temat skłoniłaby seniorów do pobierania emerytury lub renty na konto.
Kampania informacyjna ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od lat włącza się w działania przeciwko wykluczeniu cyfrowemu seniorów i na rzecz ubankowienia. Ich kolejną odsłoną jest kampania pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Pracownicy instytucji przekazują klientom wiedzę o korzyściach z pobierania emerytury lub renty na konto. Powstały ulotki z najważniejszymi informacjami na ten temat. Ze strony internetowej ZUS senior dowie się, co daje rachunek w banku i jak zachować bezpieczeństwo w internecie.
Zakład przypomina, że zmiana sposobu wypłaty świadczeń jest prosta. Wniosek w tej sprawie można złożyć w placówce ZUS, wysłać go pocztą (formularz EZP) albo wypełnić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (wniosek ER-WZD-01).
Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w województwie lubelskim