Konkurs fotograficzny. W Komisji: Emilia Żuber, Antoni Florczak, Andrzej Blacha

Dobry konkurs charakteryzuje dobry skład komisji konkursowej, który stanowi o znaczeniu konkursu i wartości wydarzenia. Wiedzą o tym członkowie Zarządu Powiatu, którzy do składu komisji konkursu pod nazwą „Powiat Janowski jako tło zmagań kolarskich Tour de Pologne 2021” powołali prawdziwych ekspertów w dziedzinie fotografii.

Zacznijmy od Emilii Żuber – nauczycielki j. niemieckiego, która od 2009 roku prowadzi Filmotekę Szkolną w Zespole Szkół Technicznych. Pani Emilia w 2015 roku została nagrodzona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni w kategorii edukacji młodego widza. Najważniejsza państwowa instytucja kultury, odpowiedzialna za rozwój polskiej kinematografii, doceniła jej pięcioletnie zaangażowanie w upowszechnianie polskiego kina wśród młodzieży.

Drugim jurorem jest Andrzej Blacha – Prezes Banku Spółdzielczego w Janowie Lubelskim, wzięty fotograf, którego zdjęcia wilków znalazły się w niemieckim wydawnictwie autorstwa Svena Herzoga i Henryka Okarmy. Pan Andrzej przyrodą interesuje się od lat, a jego zdjęcia zwierząt zyskują mu coraz większe grono sympatyków. W tym roku, sfotografował narodziny żurawia, z czego jest bardzo dumny „ptasi” ojciec chrzestny.

Trzecim członkiem komisji, a zarazem przewodniczącym jest Antoni Florczak – właściciel jedynego prywatnego Muzeum Fotografii w Polsce, założonego w 2014 roku. Pan Antoni kolekcjonuje stare aparaty, zdjęcia, negatywy, itp. Znany i ceniony wśród muzealników w kraju i za granicą, co i rusz organizuje wystawy z udziałem nietuzinkowych osób z Polski i Europy. Nie bez znaczenia jest też sala im. profesora Władysława Bogackiego – znanego fotografa, z setkami zdjęć z Krakowa, Zakopanego i Tatr.

Wygrał student łódzkiej „filmówki” – Mateusz Muzyka z Kolonii Zamek

Jednogłośnie, decyzją jury, konkurs wygrał Mateusz Muzyka z Kolonii Zamek. Jak się później okazało, student 5. roku Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, którego wykładowcą jest m.in. Paweł Bownik z Janowa Lubelskiego – jeden z najciekawszych i najbardziej cenionych polskich twórców, którzy swoją wielowymiarową sztukę tworzą za pomocą fotografii. Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę finansową w wysokości 1500 zł.

Drugie i trzecie miejsce, i nagrodę w łącznej wysokości 1500 zł zdobyli wychowankowie placówki „Promyk” pod opieką Rafała Knapa.

Jedno wyróżnienie, premiowane dyskiem przenośnym, „popłynęło” do pani Agnieszki Krzos, drugie – w formie małego sprzętu AGD,  do wychowanków „Słonecznego Domu”. Nagrodę – w imieniu dzieci odebrała Dyrektor Anna Pecka.

Nagrody i dyplomy wręczał Artur Pizoń – Starosta Janowski.

Komisja podczas obrad (od lewej): Antoni Florczak, Emilia Żuber, Andrzej Blacha

Podczas rozstrzygnięcia konkursu (od lewej): Anna Pecka, Mateusz Muzyka, Artur Pizoń, Agnieszka Krzos

Wyścig „Tour de Pologne” – zdjęcie Mateusza Muzyki

Tekst; foto: Alina Boś