Laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych z powiatu janowskiego

Za nami 54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, uchodzący za najważniejsze spotkanie śpiewaków i kapel ludowych w Polsce. Celem Festiwalu jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. W związku z pandemią, tegoroczna edycja odbyła się 28 i 29 sierpnia. Ze względów bezpieczeństwa, organizatorzy zrezygnowali, m.in. z korowodu festiwalowego i zabaw tanecznych. Na Dużym Rynku zabrakło też Króla Kazimierza.

Konkurs odbył się w hali namiotowej na Małym Rynku. Liczbę uczestników ograniczono, a występy transmitowano online. Na scenie wystąpiło 15 kapel, 24 zespoły śpiewacze, 18 instrumentalistów, 20 solistów śpiewaków oraz 23 grupy w konkursie „Mistrz i Uczeń”. W sumie, około 500 artystów ludowych z 14 województw.

Nagrody główne – baszty, wyjechały z Kazimierza do województwa małopolskiego i łódzkiego, natomiast dwie pozostały na Lubelszczyźnie.

Z powiatu janowskiego, w kategorii solistów śpiewaków pierwsze miejsce zajęła Alina Myszak z Kocudzy. W konkursie „Mistrz i Uczeń” w grupie instrumentalistów nagrodę II stopnia zdobył Zbigniew Butryn z Karoliną Maksim z Janowa, a w grupie śpiewaków – również nagrodę II stopnia – Stanisława Kapusta z uczniami z Wierzchowisk (rodzeństwem Marią, Jagodą, Łucją, Adamem i Ignacym Lenart).

Nagrodzonym gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

Sylwia Śliwińska (GBPiOK w Dzwoli),

foto: archiwum artystów (zdjęcia 1-3), kolejne – archiwum Panoramy