Niezwykli goście w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Porytowego Wzgórza

„Geniusz, który dlatego dzisiaj nie dość ceniony, iż o sto może lat za wcześnie na świecie się pojawił” – tymi słowami ks. Jełowickiego rozpoczęła się w piękny piątkowy poranek wyjątkowa lekcja języka polskiego w I LO. Wyjątkowa nie ze względu na jej formę czy tematykę, lecz wyjątkowa, bo z udziałem wyjątkowych gości.

Akcja „Czytaj Norwida z I LO” to inicjatywa Dyrekcji oraz nauczycielek języka polskiego, która ma za zadanie zachęcić młodzież (i nie tylko) do refleksji nad poezją wieszcza w dwusetną rocznicę Jego urodzin. Czytaniem Norwida przez cały tydzień „zarażaliśmy” społeczność naszego miasteczka promując ją w mediach społecznościowych. Do wspólnego czytania w „realu” zaś zaprosiliśmy wyjątkowych ludzi – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim, którzy odwiedzili nas w szkole w piątek, 1 października 2021r.

Ciepłe powitanie przez Dyrektor szkoły Wiesławę Dyjach oraz Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Alicję Nowak sprawiło, że nasi goście poczuli się u nas bezpiecznie i komfortowo.

Dorota Rachwalska-Kata poprowadziła króciutką lekcję, podczas której nasi goście oraz uczniowie klasy IIIE mogli usłyszeć kilka ciekawostek na temat Norwida oraz obejrzeć prezentowane przez nauczycielkę reprodukcje szkiców artysty. Po części teoretycznej zajęć wszyscy udaliśmy się do kącika Norwida, gdzie wspólnie pochyliliśmy się nad geniuszem poety czytając wybrane utwory .

Nasi goście byli bardzo ciekawi jak wygląda codzienna praca naszej szkoły, dlatego „wpadliśmy” niespodziewanie na zajęcia prowadzone przez Piotra Jakubca w  pracowni chemicznej – dziękujemy klasie IIIA za ciepłe przyjęcie. Pamiątkowa fotka na tle muralu szkoły była ostatnim punktem naszego spotkania, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci licealistów.

Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim Joanna Jaworska-Gumienik wyraziła wdzięczność za zaproszenie do naszego liceum podkreślając jak ważna jest integracja z osobami borykającymi się na co dzień z własnymi słabościami.

Droga Pani Joasiu, to my bardzo dziękujemy, że mogliśmy spędzić czas w Waszym towarzystwie. Dziękujemy za to, że z pozoru zwykła lekcja o Norwidzie stała się dla naszej młodzieży niezwykłą lekcją o szacunku, tolerancji, przyjaźni i empatii.

Szczególne podziękowania kierujemy do p. Ani Kaproń, bez wsparcia której ten dzień nie byłby dla nas tak piękny jak był.

Tekst; foto: Polonistki I LO